Escape room – oblíbený způsob odreagování

Už jste slyšeli o escape room, česky tzv. únikových hrách? Jedná se o oblíbenou formu odreagování všech věkových kategorií, kterou si zkusili i oblíbení hrdinové v seriálu Teorie velkého třesku.

Pár informací do začátku

Během únikových her se skupinka 2 až 5 osob nechá dobrovolně zavřít do místnosti, a jejich úkolem je dostat se z této místnosti pryč. Cestou ven se potýkají s všelijakými hlavolamy
a rébusy, nalézají indicie, které je posunují zase o krok dál. Na konci by se měli účastníci propracovat ke klíči či k nějaké číselné kombinaci zámku, jež je jejich jízdenkou pryč. To vše by měli stihnout v limitu 60 minut, za které zaplatí kolem 1000 korun.

Kde se vzal, tu se vzal…

Exit room games k nám přivezli před 4 lety Maďaři, ke kterým se to doneslo z Japonska. V zemi vycházejícího slunce to také před 10 lety vše začalo. Autoři první únikové hry se inspirovali počítačovými hrami, oblíbenými především v 90. letech, které byly založeny na podobném principu. Řešily se v nich různé hádanky a rébusy, nalézali indicie a pomocí nich se hráči proklikávali v příběhu dál. Únikové hry tak jak je známe získaly svou podobu pravděpodobně v již zmíněném Maďarsku.

Od psychiatrické léčebny po budoucnost

Každá takováto hra má své specifické téma, kolem nějž se točí příběh, a hlavně je podle něj vyzdobena samotná místnost. V některých hrách máte možnost stát se Jamesem Bondem,
v jiných se zase dostanete do spárů StB. Ocitnete se v ponurých vězeňských celách, atomových bunkrech, psychiatrických léčebnách nebo třeba v dědečkově pracovně. Můžete zažít budoucnost, minulost, ale i alternativní přítomnost, kde je všechno jinak.

Únik ze všední reality

V únikových hrách nejenže unikáte z místnosti, ale také od svých každodenních problémů. Je to skvělá možnost, jak zapomenout na neustálý stres. V uzavřené místnosti nemůžete jinak než se zcela ponořit do příběhu, usilovně hledat indicie a přemýšlet, jak dál, jak to vše pospojovat. Můžete se tak vrátit do svých dětských let a zažít nějaké to dobrodružství.

Šnečku, šnečku, vystrč růžky…

Hry lákají především turisty, zájem ale přichází i ze strany firem, které si je objednávají jako formu teambuildingu. V únikovkách je velice důležitá komunikace a spolupráce, navíc se při nich projeví přirozené vlastnosti hráčů. Jak kdo podléhá stresu? Kdo je pilný a raději pročítá každé slovo, které najde? Kdo se nechá lehce strhnout a kdo je přirozený vůdce? Kdo si hraje na všeználka, ale ve skutečnosti vůbec neví, která bije? Kdo dělá všechnu práci za ostatní?
Na takové otázky se tu lehce najdou odpovědi, jak se můžete dočíst v článku zde.

Escape room – jak je tomu ve světě

Únikové hry si oblíbili lidé po celém světě. Největší popularitě se těší v Asii. V tomto článku se můžete dočíst, že v Malajsii, konkrétně v Kuala Lumpur, je těmto hrám vyhrazeno celé patro obchodního domu. Z Asie se hry úspěšně rozšířily do Ameriky. V Evropě je zase pro únikovky největším domovem Maďarsko a velmi dobře se daří i Švýcarsku.

Mnoho podob

S růstem popularity se vyvíjí i samotná hra, tvůrci přicházejí neustále s novými nápady. Nemusíte se nechat zavírat do místností, hrát můžete už i na stadionu, v kostele, v zábavních parcích či v prostorách staré opuštěné nemocnice. V takovýchto prostorách se pak hry účastní větší skupiny, třeba i 18 osob. Pár her na tento způsob můžete najít i v České republice.


Redakce radí: Vyrazte s kolegy na teambuilding.