První společné Vánoce? Nepodceňujte!

Vánoční program

Promluvte si se svou drahou polovičkou o tom, jak bude probíhat váš společný Štědrý den. Můžete chtít strávit celý den uzobáváním vánočního cukroví u nesmrtelných českých pohádek. Partner může naopak lehce namítnout, že část dne budete trávit procházkou, počítáním vánočních stromečků v oknech či stavěním sněhuláka. Upravte si společný den tak, abyste vyhověli jeden druhému. Ráno a dopoledne můžete trávit u televize ve Vánocemi provoněné místnosti, odpoledne se pak vydáte na delší procházku.

Vánoční pokrm

Štědrovečerní večeře se obvykle v domácnostech liší nejvíce. Mnoho rodin holduje luštěninovým polévkám, které symbolizují  bohatství, jiní si neumí představit Vánoce bez rybí polévky. Najdou se také rodiny, které v terině podávají sváteční vývar s játrovými knedlíčky. Vánoční klasikou a favoritem hlavního jídla zůstává důvěrně známá kombinace smažené ryby  s bramborovým salátem.  Na prvním místě se stálé drží kapr, ale na „ploutev“ mu šlapou těsně v závěsu již i jiné oblíbené ryby.  Velmi chutnou variantou se stávají i mořské ryby, například losos či halibut. Mnoho dětí ovšem rybám neholduje. Jelikož chceme připravit kouzelné Vánoce především nejmenším, smažíme oblíbené řízečky. Varianty polévek a hlavního chodu jsou opravdu různorodé. Jeden z partnerů může být vegetarián, vegan nebo je třeba odsouzen na specifickou dietu.  Podstatou je, abyste společně hledali a našli kompromis. Buď se podvolíte jeden druhému, anebo se hýčkejte a připravte dvě varianty vánoční večeře. Třeba si postupně najdete zalíbení v pokrmu svého partnera a příští rok připravíte pouze jednu variantu.

Vlastní tradice

Vánoční obyčeje a zvyky se v rodinách dodržují opět rozdílně. Někdo pouští ve vaně skořápkové lodičky a někdo zase musí ukrojit jablíčkovou hvězdičku. Tradic je mnoho a úplně všechny najednou nezvládne dodržovat zřejmě žádná domácnost. Vyberte si s partnerem tradice, které jsou oběma nejbližší a můžete si je lehce poupravit. Stane se tak vaší novou a vlastní rodinnou tradicí.