Parkoviště u letiště – kde nechat svoje auto?

Lidé, kteří cestují poměrně často, znají problémy spojené s parkovištěm u letiště (podle tohoto článku totiž míst ubývá). Pokud jde o tzv. dovolenkáře, ti řeší tento problém nanejvýš párkrát do roka. Co však ale lidé, kteří se letadlem přepravují i několikrát do týdne? A dokonce i z letišť v jiných zemích než v České republice.

Parkoviště u letiště v České republice

Parkování u letiště v České republice má už spoustu lidí zmapované. Vědí, kde mají parkovat a kde je to pro ně nejvýhodnější. Někteří (zejména majitelé aut, kteří preferují bezpečnost) volí kryté parkování nejblíž k terminálům letiště, a jiní volí soukromá parkoviště ve vzdálenosti je pár minut od samotného letiště. Tato soukromá parkoviště navíc povětšinou nabízejí i odvoz na letiště.

Zadarmo nebo nic

Existuje však skupina lidí, kteří odmítají podporovat jak krytá, tak soukromá parkoviště u letiště a volí parkování zdarma na veřejných stáních (snaha o zpoplatnění – více informací v tomto článku). Nevýhodou však je, že tato stání nejsou hlídaná, vaše auto tedy může být snadno poškozeno, mohou vás při dlouhodobějším stání odtáhnout a při samotné dopravě na letiště je třeba spoléhat na MHD.

Za hranicemi České republiky

Podle některých článků patří parkoviště u letiště v České republice mezi ta dost předražená. Můžeme však pozorovat pozvolnou změnu názorů. V poslední době totiž podnikatelé nabízející parkovací stání u letiště zmiňují, že pozorují nárůst v zájmu o tyto služby. Co však bývá mezi Čechy méně známé, jsou parkovací stání u letiště mimo Českou republiku. Většina lidí odlétá z letiště Václava Havla v Praze, ale často se také k odletu využívají letiště v Berlíně, Vídni, anebo v Bratislavě. Kde nechat auto v případě, že odlétáte z letiště mimo Českou republiku a kolik vás takové parkování bude stát?

Berlín

Poblíž letiště Schönefeld v Berlíně se nachází rezidenční čtvrť, kde se dá zdarma parkovat. Jelikož jde ale o parkování zdarma, je třeba počítat s tím, že neexistuje žádná garance volného místa, jde o nehlídané parkoviště, ale na druhou stranu, na terminál je to jen pár stovek metrů, dá se to tedy v klidu dojít pěšky. V případě zadávání místa do navigace, stačí napsat některou z těchto čtvrtí – Fasanenpromenade, Gartenstraße a Waldstraße.

Bratislava

Hojně využívané pro odlety je i letiště našich sousedů v Bratislavě. Poblíž letiště se nachází hlídané parkoviště, kde se dá domluvit i na dlouhodobém stání. Parkování na jeden den stojí 6 eur a na týden to vychází zhruba okolo 35 eur. Navíc, pokud využijete parkoviště na 4 dny a déle, získáte odvoz na letiště zdarma. Auta jsou sice vystavena venkovním vlivům, avšak na druhou stranu jde o hlídané parkoviště, auto tedy zůstane po celou dobu nepřítomnosti majitele pod dohledem a v bezpečí.

Vídeň

Nedaleko letiště ve Vídni se nachází 46 veřejných parkovacích stání, které jsou k dispozici zdarma, avšak pouze na 24 hodin. Jak už to však u veřejných stání bývá, najít takové místo je hodně o štěstí, a navíc při dlouhodobém stání musíte zaplatit parkovací poplatek ve výši 50 euro na 2 dny, a každý další den pak po 10 euro. Tato místa najdete blízko vlakového nádraží v obci Himberg. Na letiště se potom dopravíte pomocí MHD.

Problémy spojené s parkováním v zahraničí

Parkování na špatném místě může přinést i nějaké problémy. Stejně jako u nás, tak i v zahraničí je parkování na špatném místě pokutováno a v horších případech i sankcionováno odtažením vozidla. Pokud navíc pokutovaná osoba dobře neovládá místní jazyk, může se dostat i do větších problémů. Při parkování u letiště si tedy dejte záležet na místě, kde auto odstavíte, nejste-li si dostatečně jisti, zda se dá na daném místě parkovat, zkuste se raději někoho zeptat, nebo vyberte nějaké z ověřených míst.