Zázračné účinky kratomu – zlepšuje průběh covidu? 

Pro někoho neznámá rostlina, pro někoho zázračný prášek, bez kterého se nemůže obejít. V poslední době se jedná o velmi diskutované téma. Hodně lidí může kratom odsuzovat, nebo právě naopak si jej velice oblíbili. Pojďme si podrobněji vysvětlit a popsat, o co se vlastně jedná a jaká pozitiva tento strom přináší.

Co je to kratom?

Kratom neboli Mitragyna speciosa je tropický stálezelený strom z jihovýchodní Asie a pochází z Thajska, Malajsie, Indonésie a Papuy-Nové Guineje. Kratom (původní název používaný v Thajsku) je členem čeledi Rubiaceae. Mezi další členy čeledi Rubiaceae patří také káva a gardénie. Listy kratomu se konzumují žvýkáním, sušením a kouřením, vkládáním do kapslí, tablet nebo extraktu nebo vařením v čaji. Účinky jsou jedinečné v tom, že při nízkých dávkách dochází ke stimulaci a při vyšších dávkách k tlumivým a euforickým účinkům. Běžné použití zahrnuje i léčbu bolesti a mnohá další pozitiva. 

Kratom prodej – kde koupit kratom? 

Na internetu se kratom prodává v různých formách: surový list, kratom prášek, guma, kratom kapsle, lisovaný do tablet a jako koncentrovaný extrakt. Zdá se, že v USA a Evropě se jeho užívání rozšiřuje a nedávné zprávy zaznamenaly rostoucí užívání u populace ve vysokoškolském věku, jelikož zvyšuje produktivitu při učení a práci. V některých evropských zemích je ale kratom zakázaný. V ČR je hned několik dost úspěšných e-shopů jako například kratomit.cz nebo kratoless.com. Na těchto e-shopech je kratom dovážený přímo ze země kratomu a to Indonésie. Nezapomíná se ani na kvalitu a cenovou dostupnost. Prodej kratomu je tedy u nás legální. 

Účinky kratomu 

Zajímá vás, jaký má kratom účinky a zda je pro vaše tělo zdravý? V posledních letech se provádí čím dál tím více studií na účinky kratomu, abychom jej mohli co nejlépe využít. Jelikož několik let již bojujeme s covidem, proběhlo i několik výzkumů právě na kratom a jak působí na člověka v průběhu covidu. 

Průběh výzkumu 

Do výzkumu byl zahrnutý 29 muž, který byl pozitivní na COVID-19. Pacient se rozhodl si vzít 2,5 g zeleného kratomu (jako prášek z mletých listů rozmíchaný ve vodě). Produkt byl zakoupen v místním obchodě v dubnu 2020 prodávaný pod názvem kratom Green Maeng-da. Po 30 minutách zaznamenal výrazné zlepšení intenzity fyzických symptomů (hlavně bolesti a únavy) a do 60 minut pocítil pocit mírné euforie a pohody, který trval asi 5 hodin. Po 6 hodinách od konzumace účinky kratomu odezněly a pacientovi byla podána další dávka. S významným přínosem užíval kratom třikrát denně nepřetržitě po dobu 3 dnů (celkem 9 dávek po 2,5 g). Poté byl požádán o ohodnocení od 0 do 100 %, o kolik se zlepšily jednotlivé příznaky a bolesti způsobené covidem.

Kratom a účinky na zdraví 

  • únava a slabost (80% zlepšení)
  • únava (70% zlepšení)
  • bolesti těla (80% zlepšení)
  • bolest svalů (90% zlepšení „mnohem lepší než paracetamol/acetaminofen“)

Nezdálo se, že by kratom měl vliv na: horečku, kašel nebo bolest v krku. Pacient také uvedl: „Neměl jsem úzkost ani žádné psychické příznaky. Pro mě kratom hlavně zlepšil fyzickou reakci.“ „Také mi to zlepšilo náladu a cítil jsem se méně mizerně, až do bodu, kdy jsem byl schopen vstát z postele, osprchovat se, podívat se na pracovní e-maily, aniž bych se cítil úplně vyčerpaný“; „Kratom mi pomohl víc než antibiotika„; „Spal jsem lépe, v podstatě jsem usnul okamžitě. Bez kratomu nebyl spánek příjemný, s kratomem méně probuzení, trval asi 6 hodin.“ Během následujících 2 týdnů pacientovy symptomy postupně ustupovaly. 
Zajímá vás více dávkování kratomu a který je pro vás ten nejlepší? Přečtěte si více zajímavých informací o kratomu na kratomit.cz na nebojte se jej vyzkoušet.