Nikdy nepodceňujte bolest břicha

Bolest břicha se může objevit nečekaně, ale může se také opakovat. Břicho se používá pro označení několika orgánů v lidském těle. Bolesti břicha spojené se zácpou, nevhodným jídlem nebo průjmem lze zmírnit volně prodejnými léky a domácí léčbou. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti břicha, měli byste se poradit s lékařem.

Typy bolesti břicha

V případě bolesti břicha se můžete setkat s následujícími typy:

– křeče jako zvířecí a intenzivní bolest, která se může objevit i ve vlnách,

– nadýmání – stav nafouklého břicha, který mohou doprovázet křeče,

– ostrá (akutní) bolest, která se objeví nečekaně a na určitém místě v břiše,

– tupá bolest, která vychází z těžko identifikovatelného místa v břiše.

Bolesti břicha – běžné potíže i závažná onemocnění

Bolesti brucha mohou být vyvolány běžnými potížemi trávicího systému. Jedná se především o přejídání, konzumaci potravin způsobujících nadýmání nebo střevní virózy.

Mohou také signalizovat závažné stavy, jako je prasknutí žaludečního vředu, výskyt žlučových kamenů nebo zánět některého z trávicích orgánů. Dlouhodobé bolesti břicha mohou souviset s potravinovými alergiemi a nesnášenlivostí vybraných složek potravy. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud se bolesti břicha opakují nebo pokud se časem zhoršují.

Bolesti břicha a léky z lékárny

Bolesti břicha často způsobuje rychlý životní styl, nesprávné stravovací návyky, konzumace velkého množství sladkých potravin a nadměrný stres. Ty čas od času trápí každého z nás, ať už jde o zvláštní rodinnou oslavu nebo složité projekty v práci s napjatými termíny.

bežných bolestiach brucha si můžete pomoci sami – úpravou stravy, změnou denního režimu nebo nákupem volně prodejných léků.

V lékárně vám jistě doporučí několik typů léků, které jsou pro vás vhodné:

– při zácpě – projímadla,

– pro nadýmání – léky se schopností vázat plyny ve střevech,

– na bolest žaludku,

– při bolestech břicha způsobených stresem,

– žlučové kameny,

– při průjmu – léky, které na sebe vážou škodlivé plyny.

Vždy je nutné dodržovat dávkování uvedené v informacích výrobce a při opakované bolesti břicha okamžitě vyhledat odborníka.

Dlouhodobou prevencí bolestí břicha je správná životospráva, vyvážená strava bohatá na vlákninu, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb.