Několik tipů, jak ve zdraví přežít cestu na dovolenou s malými dětmi

Prázdniny se přehouply přes svou polovinu, děti už za sebou mají tábor s kamarády, prázdniny u babičky, ale to nejlepší je teprve čeká. Dovolená u moře! Těší se na koupání, stavění hradů z písku, kopce zmrzliny i popuštění limitů. Horší to je ale s cestou. K té se hrdinky nestavíte ani vy, rodiče. Zkuste ji ale letos nepodcenit a připravte se na pohodlnou jízdu.

Jestli jako většina Čechů v létě míříte po vlastní ose k nejbližšímu moři, do Chorvatska nebo Itálie, čeká vás několik hodin za volantem, potažmo jako spolujezdce starající se o celou posádku vozu. A právě po spolujezdci se chce, aby měl řidič klid na řízení a aby se děti neukousaly nudou. Co tedy nesmíte zapomenout sbalit do auta, než vyrazíte?

  1. Polštáře a přikrývky

Chystáte se kus cesty na dovolenou prospat? Pro cestování s dětmi je to určitě nejschůdnější varianta, vyrazit večer a místo ukládání do postýlky, uložit dítě do autosedačky. Sice vám asi neprospí 8 hodin, značně vám to ale na cestě pomůže.

Vybavte je cestovním polštářkem, do kterého si opřou hlavičku a lehkou přikrývkou, která je uchrání od chladu z klimatizace nebo otevřeného okna. Nemyslete si, že v noci nebudete muset větrat, řidič potřebuje k soustředění čerstvý vzduch.

Stejnou výbavu přibalte i sobě jako spolujezdci, i když vás řidič bude pravděpodobně „nutit“, ať si s ním celou cestu povídáte a pomáháte mu zůstat vzhůru. Proto vám oběma do auta přibalte oblíbený anatomický polštář z domova, ať si dobře odpočinete alespoň v průběhu samotné dovolené.

  1. Pohodlné oblečení a boty

Několik hodin v autě bude jistě příjemnější ve volném tričku, teplákách a pohodlných teniskách než v pouzdrových šatech a botách na podpatku. Oblečení i boty na cestování vybírejte podle pohodlnosti, obojí by mělo být vzdušné, funkční a nepotivé.

Dětem raději oblékněte několik tenčích vrstev, které budete moci v průběhu cesty s měnící se teplotou za okny, ubírat. Myslete při tom i na sebe, pokud cestujete s kojencem, kterého budete během cesty několikrát přebalovat nebo kojit.

  1. Oblíbená hudba a audio pohádky

Mají vaše děti v oblibě nějaké písničky, které jsou schopny poslouchat stále dokola? Připravte jim do auta playlist právě z nich. Vám sice u desátého opakování Dády asi praskne hlava, děti ale budou nadšené. Navíc si ušetříte hlasivky, když nebude stále dokola zpívat sami.

Stejně tak si sežeňte audio knihy oblíbených pohádek. Ušetříte si nejen hlasivky, ale i oči, když vás budou nutit číst zaručeně za těch nejhorších světelných podmínek. Navíc děti u milého hlasu předčítajícího s velkou pravděpodobností na chvíli zaberou.

  1. Hračky, knížky, elektronika

Poslouchání písniček a pohádek ale děti nebude bavit věčně. Připravte si tašku plnou her, oblíbených i nových knížek, kreslení a vlastně veškeré zábavy, které děti v autě samostatně zvládnou. Samozřejmě před cestou nemusíte vykoupit půl hračkářství, stačí, když si pár novinek vypůjčíte od kamarádky.

Určitě se nestyďte za to, když dětem připravíte nové aplikace do mobilu nebo tabletu. Tu půl hodinu klidu od věčného vymýšlení aktivit si zasloužíte. Máte-li možnost, nahrajte dětem oblíbené pohádky do přenosného DVD přehrávače, který připevníte na opěrku.

  1. Pití a svačina

Nic nedokáže nepříjemně překvapit více než nedostatek pití a jídla. S dětmi to platí dvojnásob. Na cestu připravte oblíbené bagety, upečte sladký koláč, nakrájejte ovoce, nakupte sušenky a bonbónky, v záloze mějte i něco, co doma obvykle dětem nedovolíte.

Pití raději nachystejte dvakrát tolik, než jste schopni vypít, od vody, přes čaj po oblíbený džus. Nezapomeňte ani na sebe a řidiče, cestu usnadní káva i energetický nápoj. Nikdy nevíte, kolik hodin navíc strávíte v nechtěné zácpě, to potom přijde vhod každá kapka.