Jak bojovat proti paradentóze? Samozřejmě pravidelnou dentální hygienou

Záněty dásní, zubní kazy, zubní kámen, to vše nás může potrápit z ničeho nic. Když nás ale nějaký zdravotní problém spojený se zuby či dásněmi potká, jenom málokdo si uvědomí, že tomu šlo snadno předejít. Dbejte na pravidelnou dentální hygienu a zubní kazy už vás trápit nebudou.

Navštěvujete dentální hygienu aspoň dvakrát ročně

Kolikrát jste už dentálního hygienistu či hygienistku letos navštívili? Správně bychom podle odborníků z kliniky Dentální hygiena Brno měli dentální hygienu navštěvovat jednou za půl roku. Ti, kterým se zubní kazy tvoří častěji, nebo trpí na nadměrnou tvorbu zubního kamene, by měli docházet dokonce jednou za tři měsíce.

První návštěva bývá nejdelší, ale rozhodně se nemáte čeho bát

Dentální hygienista se při první návštěvě seznámí s vaší rodinnou anamnézou a také se zdravotními problémy, kterými v současnosti trpíte. I z tohoto důvodu je první návštěva delší než všechny následující. Doporučujeme si na ni vyhradit alespoň hodinu a čtvrt času. Jakmile si dentální hygienista zapíše všechny vaše údaje, přejde k samotnému vysvětlení pomocí názorných ilustrací, jak zubní kazy vznikají a z jakého důvodu.

Také provede rentgenologické vyšetření, ale jen za předpokladu, že má rentgen v ordinaci k dispozici. Jestliže tomu tak není, alespoň zuby zběžně obhlédne a pak přejde k odstranění zubního kamene ultrazvukem a ručním dočištěním.

V rámci dalších návštěv je možné vám také zuby vybělit nebo vyleštit, za tyto úkony si ale připlatíte zvlášť.

Víte, který mezizubní kartáček je pro vás tím nejvhodnějším?

Ke konci návštěvy vám dentální hygienista vysvětlí jak klasický a mezizubní kartáček používat a také jak funguje solo kartáček. Ten slouží především k dočištění plošek zubů a také prostorů mezi zuby a dásní. Podle specialistů z kliniky Dentální hygiena Brno by vám měl dentální hygienista vybrat také správnou velikost mezizubních kartáčků, neboť každý má mezizubní prostory jinak široké.

Na tvrdé kartáčky zapomeňte

Specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno klientům obecně doporučují, aby k čištění zubů používali zejména měkké kartáčky s hustými štětinami. Těmi si totiž vyčistí zuby nejlépe a bez poranění dásní nebo poškození zubní skloviny. Tvrdé kartáčky neodvedou příliš dobrou práci, spíš vám uškodí.

Jak dospělí, tak i děti by měly navštěvovat dentální hygienu pravidelně dvakrát ročně. Díky tomu budou mít v dospělosti zuby silné a zdravé.

Zbavte se nepříjemného zápachu z úst

Za první návštěvu si kliniky dentální hygieny obvykle účtují něco mezi jedním až dvěma tisíci korunami. Při dalších návštěvách to z pravidla bývá o zhruba pět set korun méně. Odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno ovšem klientům vysvětlují, že tato investice se jim rozhodně vrátí. Budete méně trpět zubními kazy, nebudete mít v ústech žádný zubní kámen ani plak, a navíc vás dentální hygienisté dokážou zbavit nepříjemného zápachu z úst, který se tvoří nadměrným hromaděním bakterií v ústech.