Fosfosiderit jako posel míru: Co umí fialový kámen?

Zajímavý fialový kámen, který do našeho života údajně umí vnést díky svým uklidňujícím vibracím mír, to je fosfosiderit.

Svěřte se opojné síle šeříkové

Cítíte se ve svém životě nestabilně a naplňuje vaše bytí momentálně mnoho stresu? Podle těch, kteří věří v silnou moc kamenů, je právě fosfosiderit předurčen k tomu, aby to napravil.
Kdo magii ochotně vymění spíše za racionální úvahy, může se především kochat krásou světle fialových krystalů. Ty jsou neprůsvitné a matné, jakoby mýdlové. Právě světle fialový tón se řadí u tohoto minerálu k těm nejobvyklejším. Kámen však obvykle nebývá jen jednobarevný, doslova hraje všemi odstíny. Jeho barva se tak může pohybovat od světle růžové po tmavě fialovou.
Objeven byl již v roce 1858. Pozoruhodný nález učinil francouzský mineralog Alfred Des Cloizeaux. Dnešního pojmenování se však dočkal až v roce 1890, proto se pozdější rok též uvádí jako oficiální datum objevení fosfosideritu. Zásluhu si na tom připsali Willy Bruhns Willy a Karl Heinrich Emil Georg Busz.

Kde se vzal, tu se vzal

Nesprávně se dnes označuje i jako fialový tyrkys, to je však mýtus, neboť fialový tyrkys ve skutečnosti neexistuje. Společně s tyrkysem a dalšími přidruženými minerály se však v přírodě může fosfosiderit skutečně vyskytovat. Vzniklá obvykle z hydrotermálně pozměněného tryfilínu.
Minerál sice můžeme nalézt v řadě ložisek, podle některých zdrojů také na mnoha místech v Evropě, ale v poměrně malém množství. Právě to dělá z fosfosideritu společně se zajímavou barvou unikát, který nadchl i klenotníky.
K vyhledávaným kamenům patří mezi šperkaři hlavně ty, které obsahují větší množství inkluzí, což krystalům propůjčuje originální vzhled. Přirovnat bychom mohli inkluze na minerálech s jistou nadsázkou k pihám zdůrazňujícím krásu. Žádný ze šperků s fosfosideritem díky nim není stejný.
Jedinečným způsobem vyniká krása těchto kamenů především ve spojení se stříbrem. Stříbrné prsteny s fosfosideritem se tak stanou klenotem každé šperkovnice.
Více si můžete přečíst v článku Šperky s fosfosideritem na našem blogu.