Hledám práci. Na co všechno se musím připravit?

Jakmile se octnete v nelehké životní situaci, která se dá popsat jako „hledám práci“, je třeba nelenit a podniknout nezbytné kroky k jejímu nalezení. Může jít o období kratší i delší, záleží to na mnoha okolnostech. A hodně věcí můžete ovlivnit sami.

Hledám práci
Hledám práci

Nebude to zřejmě lehká cesta

Se stresem je třeba počítat, důležité je nespoléhat se pouze na Úřad práce, ale vzít věci do vlastních rukou. Pokud zrovna nevynikáte v nějakém lukrativním oboru, nemáte nějakou lukrativní znalost nebo dovednost, připravte se na to, že „hledám práci“ bude znamenat vyvinout větší úsilí. Práci ale nakonec najde téměř každý, kdo se snaží a obrací své úsilí správným směrem.

Nespoléhejte jen na Úřad práce

Hledám práci znamená, že jste pravděpodobně registrováni na Úřadu práce a musíte s ním spolupracovat. Neděste se toho, je to sice mnohdy nepříjemné, ale většinou vůbec ne tak, jak se traduje. Dodržujte podmínky, choďte na schůzky, ale neseďte s rukama v klíně a aktivně si hledejte práci sami. Je dost možné, že na Úřadu práce vám ji nenajdou, nebo aspoň ne takovou, která by vám úplně vyhovovala. Čím déle bez práce budete, tím bude situace těžší.

Rozhoďte sítě

Oznámit svému okolí: „Hledám práci, nevíte o něčem pro mě?“ může být zprvu nepříjemné, ale tento krok nevynechejte. Najít zaměstnání skrz známé je totiž poměrně častá a reálná možnost. Možná bude někdo přímo shánět zaměstnance, nebo vědět o někom, kdo zrovna pracovníky hledá. Někdy stačí, že vám známí upozorní na inzerát, který viděli. Každá pomoc je dobrá.

Vyšperkujte životopis

Snažte se dovést svůj životopis k dokonalosti, samozřejmě nejde o přikrášlování, ale o to, aby zaujal, bylo v něm vše potřebné a důležité, nicméně nebyl příliš dlouhý. Vyvarujte se pravopisných chyb, neprofesionální fotografie a dejte si záležet na průvodním dopisu. Hledám práci znamená, že do toho dáte všechno. Odpovídejte na inzeráty, sami oslovte firmy, věnujte tomu denně tolik času, kolik jen můžete.

A co personální agentura?

Stav „hledám práci“ může změnit na „mám práci“ i spolupráce s personální agenturou Žirafa. Ta pomáhá najít firmám zaměstnance a uchazečům o práci zase potencionální zaměstnavatele. Její služby můžete využít zdarma, stačí navštívit jejich internetové stránky.

Žirafa.cz