Životopis bez chyb je branou k pohovoru

Nepřehledný nebo chybný životopis vás zbytečně může připravit o možnost být pozván k osobnímu pohovoru. Ucházíte se o práci? Pak si na svém CV dejte dostatečně záležet! Vyplatí se to.

Životopisu věnujte náležitou pozornost

Nežádoucí jsou jak laxní přístup k životopisu, tak i přehnaná snaha zaujmout. Životopis musí působit profesionálně a také adekvátně pozici, o kterou se ucházíte. Více se rozepsat a rozvinout své schopnosti nebo potencionální přínos pro firmu můžete v motivačním dopise. I životopis je ale potřeba většinou trochu přizpůsobit tomu, kam jej posíláme. To ovšem neznamená zbytečné přikrášlování či dokonce lhaní.

Životopis
Životopis

Jaký formát?

Posíláme-li životopis elektronicky, což je dnes většina případů, pojmenujeme soubor adekvátně a nezapomeneme v něm na naše příjmení. Bude to přehlednější pro zaměstnavatele. Co se týká formátu, nejlepší je převést text do formátu PDF.

Text a jeho úprava

Životopis po jeho otevření zákonitě udělá nějaký první dojem, a ten je nesmírně důležitý. Dejte si záležet na formátování textu, volbě písma, přiměřeném zvýraznění důležitých částí. Pozor na dlouhé pasáže souvislého textu, ty sem nepatří. Špatně čitelné ozdobné písmo a přehnané zvýrazňování jsou pasé.  Pozor na pravopisné chyby! Nejste-li si jisti, nechte životopis raději zkontrolovat někým, kdo pravopisu rozumí.

Nepotřebné nebo nedostatečné údaje

Při psaní životopisu mohou nastat dvě extrémní situace. Tou první je, že v něm uvedeme příliš mnoho informací a mnohdy i zbytečnosti. Pozor na údaje, které nesouvisí s místem, o které se ucházíte. Přijdou-li vám přesto důležité, uveďte je stručně. Rozsah by neměl přesáhnout dvě A4. Druhou možností je zbytečné zkrácení životopisu na minimum, které může být nedostatečné. V životopise by také nemělo chybět nic, co zaměstnavatel požaduje pomocí textu inzerátu. Raději to ještě jednou zkontrolujte, než jej odešlete.

Jak je to s fotografií

Připojovat fotografii, nebo raději ne? Někde ji vyloženě vyžadují, jindy je to na nás. Nechte se profesionálně vyfotografovat, a fotku, se kterou jste spokojeni, klidně k životopisu přiložte. Vyhněte se neprofesionálním fotkám osobního charakteru a fotkám celé postavy, pokud je tedy zaměstnavatel přímo nevyžaduje.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-News.cz

e-Žena.cz

MetSo.cz

 

 

Comments are closed.