Venku to klouže aneb život s ortopedem

Nasněžilo, natálo a vše to zase zmrzlo. Cestou domů jste možná byli rádi, že jste si něco nezlomili a zdárně jste dorazili. A co teprve staří lidé, kteří nejsou tak pohybliví, pružní a mají křehčí kosti? Své by o tom mohla vyprávět asi každá manželka ortopeda. Život s ortopedem v zimě totiž není vůbec lehký.

Lék Wobenzym
Lék Wobenzym

„Máme tu samé polámané ruce a nohy. Dorazím večer, do pěti budu na sále a kdoví co ještě přijde!“ To je vzorový průběh telefonátu ortopeda domů. Uvědomělá manželka se už ani neopovažuje ptát, zda její choť stihne uložení dětí, napsat se synem úkol nebo se dostavit na besídku jejich dcerky. Tyto doplňující dotazy, které většinou scénáristé vetknou do úst seriálových hrdinek, zde opravdu nemají své místo. Plánovat, když máte v rodině doktora operatéra, příliš nejde, a v zimě už vůbec ne. Jediná otázka, na kterou může dostat nějakou konkrétní odpověď, bude: „ A co by sis dal k večeři miláčku?“.  

V čem spočívá práce ortopeda? Většinu času se zabývá úrazy kolen, napravuje polámané končetiny nebo řeší artrotické klouby. Tato profese se pak promítá i do rodinného života. Doma vypráví o nateklých kotnících, operovaných kolenech nebo sešroubovaných pažích.

Manželka ortopeda se přitom jen zeptá: „A kolik knedlíků chceš?“, a dál tiše poslouchá vyprávění. V duchu si říká, že kdyby si tenkrát otevřela obchod se zdravotnickými potřebami, mohla by dnes být slušná tržba za pomůcky, jako jsou třeba ortézy. A určitě by šel na dračku i Wobenzym. To je totiž asi jediný název léku, o kterém její muž mluví, který si zapamatovala. Wobenzym je lék, který jde na dračku. Dosažitelná enzymatická terapie, kterou volně koupíte v lékárně, a na kterou nedají dopustit ani ortopedi a chirurgové. Zrychluje totiž pooperační hojení, tlumí zátok a zmírňuje otok. A pokud ho vzali na milost i ti, kteří ze všeho nejvíce vkládají důvěru do skalpelu, je to už co říct.