Velkosériová kovovýroba – co obnáší, jak se zde vyrábí?

Pokud budete chtít rozjet nějaký byznys v oboru kovovýroby, pak byste měli rozhodně vědět, co to obnáší. Kovovýroba není byznys pro začátečníky, ale na druhou stranu je to slibný podnik, který má budoucnost. Pro začátek budete potřebovat větší kapitál, jelikož budete muset nakoupit technologii, zařídit jednotlivé dílny a pronajmout si prostory. Dále je třeba najmout zaměstnance a nabídnout klientům velkosériovou kovovýrobu, kterou jenom tak někde nenajdou. Pojďme si však představit hlavně to, jak zde výrobky dosahují svých konečných podob.

Jaké dílny je třeba v podniku mít?

Výrobky dosahují svých konečných podob díky práci v mnoha dílnách. Takový materiál, než se stane výrobkem, musí projít nejdříve lisovnou, popřípadě obrobnou, dále zamíří do svařovny a do brusírny. Poté jeho cesta pokračuje do lakovny, kde se mu dá barva a konečný design, a poté se jen vše zabalí, zkompletuje, popřípadě doručí odběrateli a namontuje.

Přibližme si jednotlivé dílny a ukažme si, co se v nich vlastně konkrétně dělá.

• lisovna, obrobna

V lisovně a v obrobně se produkuje široký sortiment výlisků, který se zpracovává v uzavřeném výrobním procesu strojírenské výroby. Taky se zde montují polotovary.

• svařovna, brusírna

Zde se už dle názvu této dílny svařuje, a to pomocí robotů. Svařování probíhá nejčastěji pomocí svařovacích technologií, brousí se zde pomocí automatických brusek, které brousí na kulato i na plocho.

• lakovna s předúpravou

V lakovně se dává výrobku konečný design. Pomocí nejnovějších technologií se zde provádí lakování interiérovými i exteriérovými barvami. Provádí se zde úprava různých povrchů (například ocelových, hliníkových nebo pozinkovaných) a dále se zde upravují i kryty, profily, trubky či rámy nebo svařené díly a konstrukce.

• montáž, balení, kompletování

Aby byly služby kompletní, podniky nabízejí i konečnou montáž či kompletaci zboží. Montáže i kompletace se provádějí v montážních halách, a to na ručních, polo automatizovaných či zcela automatických pracovištích.