Uvažujete o studni? Vlastní zdroj vody je dnes k nezaplacení!

Cena vody rok od roku stoupá, a protože se Česko zmítá v ekonomické krizi, možná si pohráváte s myšlenkou na vlastní zdroj pitné a užitkové vody. Máte-li vlastní zahradu, můžete problém vyřešit poměrně jednoduše – necháte si vykopat či vyvrtat studnu. Jediným předpokladem je, že se na vašem pozemku nachází dostatek podzemní vody, což velmi rychle zjistíte za pomocí hydrogeologa. Jakmile odborník objeví optimální bod pro vybudování studny, máte vyhráno.

Vrtaná, nebo kopaná studna?

Nachází-li se na vaší zahradě voda, nic vám ve zbudování studny nebrání. Budete se však muset rozhodnout, jestli ji necháte vykopat nebo vyvrtat. Pro hladinu vody do 10 m pod zemí se sice hodí spíše klasické kopané studny, ale obecně bývají výhodnější ty vrtané. Proč?

Vrtání studní je mnohem levnější a nezabere ani zdaleka tolik času jako výkopové práce. Realizace vrtané studny trvá maximálně dva dny, a navíc není podmíněna typem horniny (je proto nejlepší variantou pro skalnaté a jílovité podloží).

Ani tím ovšem výhody vrtané studny nekončí. Vedle dvoj, až trojnásobně nižší pořizovací ceny hraje podstatnou roli i fakt, že budete mít k dispozici čerstvou vodu přímo z pramene a nikoliv tu, která už nějakou dobu ve studně „stojí“. Kopaná studna je také citlivější na znečištění a hrozí u ní riziko vyschnutí. Čištění studní vrtaných probíhá velmi jednoduše – stačí přilít trochu sava.

Kdy je vhodné uvažovat o výkopu?

Realizace vrtané studny se bohužel neobejde bez speciální techniky, kterou je třeba dopravit až na místo. V případě hlubšího vrtu je zapotřebí větší zařízení, jež bývá umístěno na nákladním automobilu. O vrtané studni je proto vhodné uvažovat ještě před finálními úpravami terénu. Potíže mohou nastat v případě strmého svahu nebo hustě osázené zahrady bez přístupové cesty k místu vrtu. Pokud vám však ve vrtání nic nebrání, rozhodně se přikloňte právě k němu.