Chystáte se do Slovinska? Jak bez problémů cestovat po tamních dálnicích?

Cestovní pojištění online - cestování po dálnicích ve Slovinsku

Slovinsko se může chlubit kvalitními dálnicemi, kterými přejedete prakticky celé Slovinsko snadno a rychle. Auto je zároveň nejjednodušší způsob, jak po této zemi cestovat.

Cestování po slovinských dálnicích je pohodlné. Jelikož není od České republiky příliš daleko, nemusíte se bát jet automobilem. Samozřejmě se s tím pojí i nějaké povinnosti. Na co byste měli myslet, než vyrazíte na cestu?

Dálniční známky jedině online

Do Slovinska se z ČR dostanete celkem snadno. Stačí přejet přes Rakousko. Z Brna do Mariboru trvá cesta přibližně 4 hodiny, během nichž urazíte asi 440 km. Oblíbené jsou i trasy přes Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a Villach nebo přes Vídeň, Klagenfurt a Villach. Ať už cestujete po Slovinsku kamkoliv, vždy dbejte na to, abyste dodržovali pravidla silničního provozu. Pokuty za jejich porušení jsou vysoké. Především nezapomeňte zakoupit dálniční známku.

Na výběr máte týdenní dálniční známku za 21,90 EUR nebo měsíční za 38,90 EUR. Od 1.2.2022 již nemůžete pořídit známku jinak než elektronickou formou. Stále ovšem zůstává možnost nákupu na čerpacích stanicích či na hranicích. Ale lepší je si ji koupit předem a vyhnout se tak nutnosti vystát si frontu na některém z prodejních míst.

Pojištění do Slovinska

Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí před každou cestou do zahraničí. Pokryje případné náklady na lékařské ošetření, kdyby se vám ve Slovinsku něco přihodilo. Máte sice platné zdravotní pojištění, to ale zdaleka nestačí pokrýt výdaje na zdravotní péči v cizině.

V základní variantě máte u Kooperativy pojištěné běžné sporty, nepřetržitou pomoc TRAVEL ASISTENT a dítě do 6 let zdarma. Za variantu KLASIK zaplatíte pouze 20 Kč denně, za variantu PLUS 30 Kč denně. Pokud si sjednáte cestovní pojištění online, získáte slevu 20 % z běžné ceny. K základnímu balíčku si pak můžete přihodit ještě další doplňková pojištění jako například:

  • storno zájezdu,
  • úraz, majetek a odpovědnost,
  • aktivní sporty,
  • sportovní vybavení.

Pojištění auta do zahraničí

V zahraničí vám stačí povinné ručení, které musíte mít na své vozidlo běžně sjednané. Na tzv. zelené kartě jsou uvedené státy, kde platí. Vyplatí se i havarijní pojištění, které sice není povinné, ale může vám ušetřit nemálo starostí. Platí po celé Evropě a pojistit se můžete proti havárii, odcizení, živlům nebo vandalismu. Havarijko přitom není nutné pořizovat na celý rok. Pojistit se můžete třeba jen na dovolenou.HOLIDAY, což je speciální pomoc pro motoristy při cestách do zahraničí. Nestane se vám tak, že zůstanete za volantem bez pomoci. Tato asistence vám pomůže, pokud se ťuknete s jiným vozidlem, porouchá se vám auto nebo pokud se řidič zraní či onemocní.

Cestujte bezpečně

Slovinské dálnice jsou bezpečné, ve výborném stavu a dobře značené. Nebojte se na ně vyrazit. Jen nezapomeňte na dálniční známky a další možné poplatky. Samozřejmostí by pak mělo být dobré pojištění a za pár korun si můžete připlatit i nadstandardní asistenční služby.