Ráno moudřejšího večera!

Určitě důvěrně znáte pocit, kdy nad něčím večer v posteli úpěnlivě přemýšlíte a vyvozujete před usnutím ty nejhorší závěry. Polštář se topí v moři slz, kterým se často nedokážete ubránit. Ráno už se ale zdá být vše v mnohem jasnějších barvách? Proč tomu tak je? A mohou být rána stejně tak depresivní a neměnná jako večery? Přinášíme vám vysvětlení!

 Co probíhá v mozku?

Lidský mozek rozlišuje a zpracovává dva toky informací.

1) Náhlé a nečekané zprávy

Vylekali jste se? Překvapil vás manžel květinou? Požádal vás přítel o ruku? V takovém případě zpracování informací putuje rovnou do emočního jádra, tzv. amygdaly.

Jednoduše řečeno začnete dávat najevo své momentální pocity. Radost, smutek, vztek, strach, nadšení a další přirozené projevy při nečekaných událostech.

2) Zprávy typu „Potřebuji čas na rozmyšlenou.“

Mám změnit stávající práci? Mám si říct o zvýšení platu? Práce mi vyhovuje, ale… Pracovní doba je fajn, ale… Pracovní místo je ok, ale….

Počáteční emoce odezněly a následně začínáte zvažovat všechny možnosti řešení. Informace doputovala do kůry mozkové a může tak dojít k sémantickému zpracování a uvědomění. Mozek zapojuje do hry logiku.

Spánek? Regenerace těla i mysli!

Rčení „Ráno moudřejšího večera!“ nebo rada typu „Vyspi se na to!“ hlásají světu, že k jasnému a rychlejšímu řešení problému dospějete až ráno po probuzení. Co je tedy na tom pravdy a jak spánek ovlivní naše rozhodnutí?

Dlouhý kvalitní spánek a dokonce i snové zpracování mají obrovský podíl při zpracování informací. Hlavní roli zde hrají čas, emoce a logika.

Emoce fungují na dynamickém principu. Vlivem času je postupně potlačíte a na scénu nastupuje logika. Odpočatí začínáte přemýšlet s čistou myslí, a proto mnohdy dojdete k řešení překvapivě rychle. Některé věci samozřejmě potřebují více času a nechat tzv. dozrát.

Pozor! Nepleťte si projevy emoce s intuicí. Emoce vás mohou na nějakou chvíli ochromit a svézt z cesty, naopak intuice by vás měla dovést ke správnému řešení. 🙂

Výjimka potvrzující pravidlo funguje bohužel i v tomto případě. Trpíte-li duševní poruchou nebo silně traumatickým zážitkem, rána bývají naopak mnohem těžší a depresivnější.

Přejeme vám mnoho úspěšných životních rozhodnutí!

Jak spánek ovlivňuje vaše rozhodnutí? | Matrace-Best.cz

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Finlist.cz

PR-clanky.cz

40plus.cz