Počet podnikatelů roste v ČR i v roce 2017

Čechy neodradilo ani EET. Množství podnikatelů v našich krajích dál narůstá. V průběhu posledních pěti let jich přibyl dokonce rekordní počet.

Češi se podnikat nebojí

Během prvního čtvrtletí roku 2017 statistiky hlásí rovnou 17 357 fyzických osob. Zájem o podnikání jakožto fyzická osoba v zásadě ovšem spíše stagnuje. Nejvíce se v tomto období objevilo obchodních společností. Těch za první tři měsíce letošního roku vzniklo více než 6 800. Průzkum prováděla analytická společnost CRIF. Tento stoupající trend je možné pozorovat dlouhodobě. Za rok 2016 totiž narostl počet podnikatelů dokonce o 5 000 na plných 981 000.

CRIF ovšem došel i k jinému pozoruhodnému závěru. V hojné míře podnikatelské subjekty nejen vznikají, ale také zanikají. Ve sledovaném období od roku 2010 vzniklo i zaniklo nejvíce společností právě v prvním čtvrtletí roku 2017.

Drobní podnikatelé zřejmě potáhnou českou ekonomiku i dál

Kvalifikované odhady dosud v tomto směru není možné učinit, nicméně lze již nyní předběžně předpokládat, že zavedení EET se příliš negativně do budoucna na počtech OSVČ nepodepíše. Živnostníci jsou přitom motorem české ekonomiky. V žádném jiném státě Evropské unie nemá drobné podnikání tak zásadní vliv. Firmy, které zaměstnávají maximálně devět lidí, činí celkem 95 % podniků v ČR, čímž tvoří největšího zaměstnavatele. Práci u něj našla plná třetina lidí.

Kde se nejvíce podniká a v čem

Nejvíce podnikatelů hlásí letos tradičně Praha, fyzických osob tu působilo 2 795. V těsném závěsu se drží Středočeský kraj s 2 254 fyzickými osobami a špatně si v tomto směru nevede ani kraj Jihomoravský, zde zahájilo svoje působení v uváděném období 1 853 fyzických osob. Což se nezměnilo, podobně se podnikání v těchto krajích dařilo také loni.

Jmenované lokality současně suverénně vítězí i na opačném konci žebříčku. Nejvyšší počet podnikatelů se zde svou činnost rozhodlo nejen zahájit, ale rovněž i ukončit.

Fyzické osoby se pustily nejčastěji do podnikání v oblasti obchodu, zde jich bylo 900. Dalšími atraktivními odvětvími se staly profesní, vědecké a technická činnost a zpracovatelský průmysl (752 a 660 FOP).

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Copywrighter.cz

Promo-clanky.cz

SEOlaborator.cz