Odvrácená strana Měsíce

Ze Země můžeme pozorovat pouze jednu stranu měsíce a to díly stavu zvaném vázaná rotace. Znamená to, že se Měsíc kolem své osy otočí stejně rychle jako oběhne naši planetu. 

Tento jev ale není ničím výjimečný, vázaná rotace je ve vesmíru běžná. Stejně je to i u měsíců Marsu, Jupiteru, Saturnu, Uranu či Neptunu. 

Odvrácená strana Měsíce nám nebyla známá až do roku 1959, kdy první záběry pořídila Luna 3. Tehdy se zjistilo, že se přivrácená strana Měsíce od té odvrácené výrazně liší.

Na odvrácené straně totiž skoro úplně chybí měsíční moře.  Dlouhá léta vědci hledali příčinu. Měsíční moře jsou tmavá místa, která pravděpodobně vznikla nárazem obřího tělesa na povrch Měsíce, přičemž došlo k proražení jeho kůry a tím vyvěrala na povrch láva.

A proč je počet měsíčních moří na odvrácené straně výrazně méně? Důvodem je údajně silnější povrchová vrstva na této straně Měsíce. Chcete se dozvědět víc? 

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o zajímavých korundech nebo o podceňované krásně žluté síře.