Než vyjedeme na zimní road trip. Co všechno je třeba zkontrolovat a mít po ruce?

Rozhodli jste se vyjet na zimní road trip, protože je vám doma už dlouho? Pořídili jste si dokonce skvělou vestavbu do auta, na které se bude spát jako v pohádce? Pokud ano, než vyjedete z garáže, je zapotřebí několik věcí pořádně zkontrolovat a zajistit. V případě zimního road tripu musíte počítat s tím, že může pravděpodobněji dojít k nepříjemným scénářům. Například je pravděpodobnější, že po ránu nenastartujete, protože bude motor promrzlý až na poslední šroubek. Ovšem i tomuto scénáři je možné se vyhnout, respektive je možné pravděpodobnost vzniku snížit.

Před výjezdem z garáže automobil zkontrolujte

Bezpečná jízda začíná už před nastartováním. Je zapotřebí si automobil zkontrolovat. Především svou pozornost zaměřte na funkčnost baterie, zapalování, také na kapaliny nebo na brzdy a pneumatiky. Také zkontrolujte provoz topení, světla a řízení, taktéž odstřiky. Je vhodné pro jistotu dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů. 

Co se týče kontroly zmiňovaných pneumatik, zkontrolujte, jestli mají zimní gumy dostatečný vzorek. Jejich funkce nesmí být nijak narušená a musí být správná a bezpečná. 


Hledáte to nejlepší pojištění pro Váš vůz? Využijte srovnávač pojištění a vyberte si vhodné povinné ručení přesně pro Vás.


Co mít vždycky po ruce?

Ještě, než vyjedete na zimní road trip, ujistěte se, jestli máte opravdu všechno po ruce, co se vám při cestování může hodit. Kromě mobilního telefonu, na který dnes pravděpodobně nedokážeme zapomenout, se nám bude hodit také škrabka s kartáčem, dále skládací lopata a samozřejmě startovací kabely. Nikdy nevíte, kde můžete zůstat “viset”. S tím se pojí i tažné lano, jež je zapotřebí mít také k dispozici, a písek, kdybyste náhodou někde zapadli. 

Pro jistotu u sebe mějte také přikrývku, dále reflexní vestu a svítilnu, případně nové baterie do svítilny. Velmi často se stává, že baterie za velkých mrazů brzy vypoví svou službu. 

Také mějte po ruce pitnou vodu, mapu (ano, i GPS může selhat nebo telefon se vybít) a nepostrádejte ani lékárničku. Její obsah si před vyjetím z garáže raději zkontroluje, ať jste v klidu a víte, že vás zachrání v celé spoustě situací.