Jak funguje burza? A zvládnete na ní obchodovat i vy?

Díky síle internetu se obchodování na burze v posledních letech dostává do povědomí veřejnosti stále intenzivněji. Mnoho lidí burza láká, ale jen málokdo má potřebné znalosti a orientuje se v burzovních termínech a strategiích. Kde získat potřebné informace? A je vůbec vzdělání tím nejdůležitějším, když chcete s obchodováním začít?

Fungování burzy není žádná věda

Fungování burzy je ve své podstatě velmi jednoduché. Střetává se zde nabídka s poptávkou – někdo tedy prodává, jiný zase kupuje. Jak přesně obchodování probíhá, záleží hlavně na typu burzy. V Česku jsou stovky různých druhů. Velmi známá je akciová burza, jejímž hlavním smyslem je dát dohromady investory, kteří se snaží zhodnotit své finance, a firmy, jež se snaží získat kapitál. Existují však i burzy komodit, na kterých se obchoduje se zlatem, ropu nebo třeba kávou. Nakonec můžete narazit i na burzy, které se zabývají prodejem drahých kamenů, exotického ptactva či rybiček. Na jedné z takových burz jste možná už i byli, protože se často odehrávají i v menších městech.

Zatímco takovou burzu ptactva nebo jiné zvěře si umí představit téměř každý, akciová burza je pro většinu lidí mnohem méně čitelná. Možná je to proto, že s exotickými ptáky se mnoho z nás setkává o dost častěji než s akciemi. Co to tedy akcie přesně jsou?

Co je to akcie?

Jde o majetkový cenný papír, jehož nákupem se stáváte vlastníkem části dané společnosti, jejíž akcii jste zakoupili. V podstatě tak s akcií kupujete část společnosti, a to dokonce se všemi právy, které k tomu patří. Můžete se tak podílet třeba na hlasování ve valné hromadě a teoreticky tím ovlivňovat chod firmy. Zní to sice skvěle, je však nutné podotknout, že síla vašeho hlasu závisí na vašem počtu akcií, tedy na procentuálním podílu, který ve firmě máte. S největší pravděpodobností tak nebudete mít na hlasování vůbec žádný vliv. To však určitě neznamená, že byste neměli někdy přijít. Některé firmy menší akcionáře provedou ve výrobě, jinde si zase můžete popovídat o tom, jak na tom daná firma je.

Akcie se obecně dají rozdělit na několik druhů:

  • zakladatelské (vydány při založení společnosti),
  • kmenové (ty jsou nejběžnější),
  • prioritní (poskytují určité výhody, případně i omezení),
  • zaměstnanecké (pro zaměstnance za zvýhodněnou cenu),
  • zlaté (vydávány v souvislosti s privatizací státních podniků).

Obchodování na burze už trochu věda je

Nyní už víte, co se dá na burze nakupovat a prodávat, otázkou však zůstává – jak? V první řadě je důležité pochopit, že burza není běžný obchod. Obchoduje se zde hlavně s předpoklady – nakoupíte, pokud očekáváte příznivý vývoj nebo v případě, že můžete nakoupit za levno s tím, že cena nejspíše v budoucnu vzroste. Prodávat budete zase tehdy, když se dá čekat méně příznivý vývoj a pokles hodnoty.

Princip není moc složitý, co říkáte? Znamená to tedy, že byste se do obchodování mohli pustit i vy? Ano i ne.

Obchodovat na burze se může naučit téměř každý, stejně tak, jako se téměř každý zvládne naučit jezdit na kole nebo podnikat. Důležité je však vědět, že to rozhodně nebude přes noc. Pokud chcete být obchodníkem, nečekejte, že to bude rychlý sprint, a připravte se spíš na nekonečný maraton. Na začátku si budete muset ujasnit, na který typ burzy se vůbec chcete zaměřit. Pak na vás čeká nespočet informací, které musíte znát k tomu, abyste do jejích tajů pronikli. Mnoho jich najdete zdarma na internetu, v pokročilejší fázi však můžete vsadit i na placené kurzy, případně na mentora, který vám poradí. Nakonec se připravte na hodiny zkoušení různých strategií nanečisto, na takzvaném demo účtu. A i když tohle všechno zvládnete, stejně se může stát, že vás zradí psychika a neustojíte fakt, že burza je byznys, ve kterém jste jednou nahoře a jednou zase dole. I proto zkušení obchodníci říkají, že mindset je pro obchodování naprosto klíčový a někdy dokonce hraje větší roli než vzdělání a zkušenosti.

Pokud tedy chcete obchodovat na burze, pečlivě se připravte. V tomto byznysu se totiž neznalost neodpouští, a navíc vás může připravit o pěkné peníze. Na druhou stranu, pokud věnujete obchodování na burze dostatečnou snahu, možná se právě vy dostanete mezi top obchodníky, které burza opravdu dokáže uživit na plný úvazek.