Nejčastější začátečnické chyby při focení

Chyby děláme úplně všichni, obzvlášť když se něco učíme. Když začnete s fotografováním, uděláte chyb spoustu. Pojďte se s námi podívat na ty nejčastější a také na to, jak jim předejít. Je přece zbytečné opakovat chyby, které už udělal někdo před vámi.

Když jste samouk, můžete se vydat dvěma cestami, buď si všechno budete zkoušet sami, nebo si necháte poradit. My jsme pro vás připravili malý tahák, jak si cestu k cíli trochu zkrátit.

 1 příliš dlouhé expoziční časy

Dlouhá expozice je nejčastější příčinou neostrých fotek. Důvodem však není špatné ostření, jak by se mohlo zdát, ale pohybová neostrost. Ta vzniká buď pohybem objektu, nebo pohybem fotografa, případně kombinací obojího.

Při focení pohybujícího se objektu si můžete v aplikaci spočítat čas, jaký budete potřebovat. K tomu ale potřebujete spoustu vstupních dat (rychlost a směr pohybu, vzdálenost, ohniskovou vzdálenost objektivu). Ta ve většině případů nemáte, bude tedy lepší si pohrát s nastavením v režimu priority času (režim S nebo Tv) a nastavit např. 1/500s a po vyfocení na displeji zkontrolujte, jestli jste byli úspěšní. Pokud ne, vyzkoušejte kratší čas a uvidíte, že se výsledek dostaví.

Když fotíte statické objekty, raději používejte stativ. Pokud ho nemáte k dispozici, použijte stabilní podložku. Jinak se na vašich fotografiích může projevit třes rukou nebo pohyb. Pokud má váš foťák nebo objektiv stabilizátor obrazu, budete mít o něco víc času, ale myslete na to, že čím bude delší ohnisko, čas na vyfocení ostré fotky je kratší. 

Nebojte se nastavit vyšší citlivost

Když používáte krátký čas expozice, abyste zabránili pohybové neostrosti, potřebujete na to dostatek světla. Jenomže to často nebývá ideální. Pomoci vám od toho může nastavení vyšších citlivostí ISO. To vám umožní používat kratší časy i ve špatných světelných podmínkách. 

Na fotkách bude patrný trochu vyšší digitální šum, ale zase dosáhnete požadované ostrosti. Což je vlastně v konečném výsledku výhra, pohybově rozostřenou fotku v počítači nezachráníte, ale šumu se můžete zbavit. Fotka tak může vypadat jako od profesionálního fotografa.

Vyberte si hlavní objekt

To je přece jasné! Ale možná byste se divili, na kolika fotografiích není jasné, co vlastně autor fotil. Než zmáčknete spoušť, dobře si rozmyslete, co bude na fotce to nejdůležitější a jestli to ze snímku pozná i někdo jiný než vy.

Podívejte se na hlavní objekt a zvažte, jestli není v okolí něco, co by odvádělo pozornost. Vyzkoušejte si pár snímků z různých úhlů. Vyberte ten, kde neruší kompozici, žádný nesouvisející objekt nebo výrazně barevné, nebo jasně nasvícené objekty v pozadí, které na sebe pozornost přirozeně přitahují. 

Středová kompozice

Hlavní objekt rovná se střed snímku, to je častá chyby všech začátečníků. To, že je nějaký objekt nejdůležitější, to ještě neznamená, že by měl být ve středu záběru, právě naopak.

Pokud k tomu není velký důvod, vyvarujte se umístění hlavního objektu do středu snímku. Umístěte ho spíše do pomyslných průsečíků třetin snímku, zlatého řezu a podobně. 

Nezoomujte, běžte blíž

Zoom je sice fajn funkce, ale pamatujte si, že za pohodlí zaplatíte kvalitou fotografie. Bude proto lepší si k objektu dojít. Zkrátka se přiblížit, co nejvíc to jde, změníte tím perspektivu a hlavní objekt bude ve fotce větší oproti objektům v pozadí. Kromě toho do snímku dostanete i prostředí, ve kterém fotíte. To vám může pomoci zachytit atmosféru a souvislosti situace, kterou chcete zaznamenat.