Kvalitní audiovizuální technika se neobejde bez profesionální instalace. Proč?

Audiovizuální technika skládající se z projektorů, projekčních tabulí, odpovídajícího ozvučení a dalších souvisejících komponent dnes představuje již standardní vybavení, bez kterého se neobejdou přednáškové sály, školy, restaurace ani zasedací místnosti napříč státními institucemi i soukromými společnostmi. Nad to AV technika představuje i oblíbenou vychytávku moderních domácností. Co byste o ní měli vědět?

K čemu se používá audiovizuální technika a proč její instalaci svěřit do rukou profesionálů?

Hodláte uspořádat veřejnou přednášku? Plánujete školení pro kolegy, prezentaci pro žáky nebo se jen doma namísto televize chcete dívat na filmy promítané na celou stěnu? Ve všech těchto případech nachází využití osvětlovací, ozvučovací a projekční technika, souhrnně též označovaná jako audiovizuální technika (AV technika).

Projektory, projekční plátna a tabule, odpovídající ozvučení a další související komponenty dnes již celkem běžně naleznete v:

 • přednáškových sálech;
 • školních učebnách;
 • saloncích restaurací a hotelů;
 • zasedacích místnostech úřadů, státních institucí i soukromých firem;
 • domácnostech.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení nelevná a po technické stránce sofistikovaná, důrazně vám doporučujeme, aby instalace audiovizuální techniky proběhla pod taktovkou specializované firmy. Odpustíte si tak následné problémy typu „nejde obraz, zvuk jde“ a podobně.

Jak vybrat audiovizuální techniku? Nechte si poradit

Vedle toho, že se neobejdete bez notebooku s prezentací, fotografiemi, filmem nebo jinými podklady, které se chystáte divákům promítat, budete potřebovat zejména projektor a promítací plátno (nebo promítací tabuli) a pochopitelně ozvučení. Mějte přitom na paměti, že osvětlovací, ozvučovací a projekční technika představuje skutečně široký segment vychytávek, ve kterém se není z pohledu laika úplně jednouché zorientovat.

Všechny zmíněné komponenty je totiž potřeba nakupovat s konkrétní představou toho, v jakých prostorách bude promítání, ať už jednorázově nebo opakovaně, probíhat. Zatímco v domácnosti vám s jistotou postačí základní vybavení, audiovizuální technika mající za úkol kvalitně ozvučit rozlehlý přednáškový sál a poskytnout dostatečně kvalitní obraz i pro diváky ze zadních řad musí být nesrovnatelně kvalitnější a výkonnější. Čímž se samozřejmě dostáváme i do jiné cenové relace.

Ať už se proto rozhodnete pro koupi nebo pronájem audiovizuální techniky, doporučujeme vám předem poradit se specializovanou firmou, která v ideálním případě připraví nabídku na míru. To znamená, že vypracuje návrh, připraví projektové podklady, zajistí soupis stavební připravenosti a následně provede i realizaci (instalaci) s možností případného následného servisu.

Koupit, anebo využít pronájem audiovizuální techniky?

Opravdu kvalitní osvětlovací, ozvučovací a projekční technika nepatří mezi nejlevnější zboží a při její koupi se tak ve finálním účtu můžete velice snadno dostat do desetitisíců, ale i statisíců. V návaznosti na vaše finanční možnosti, způsob a četnost využití je tak dobré zvážit, zda zařízení koupit, anebo využít pronájem audiovizuální techniky.

Provozujete-li přednáškový sál, ve kterém se několikrát do týdne konají konference, promítání a povšechně společenské akce, koupě AV techniky se vám samozřejmě vyplatí. Stejně tak nalezne pořízení této technologie dennodenní využití ve školách, zasedacích místnostech zejména velkých společností i ve sportbarech.

Na druhou stranu, pokud potřebujete projektor a plátno na jednorázovou událost, jednoznačně byste měli zvolit cenově dostupný pronájem audiovizuální techniky. A nezáleží přitom, zda vybavení potřebujete na jeden večer či byste si potřebovali toto vybavení pronajmout na delší časové období. Možné jsou dnes již obě varianty, což s oblibou využívají například hotely a restaurace, které chtějí svým hostům dopřát sledování přímých přenosů významných sportovních akcí (mistrovství ve fotbale a hokeji, zápasy Ligy mistrů atd.).

C-mont – prodej, pronájem, instalace a servis audiovizuální techniky

Společností, které se na tento segment na tuzemském trhu specializují, je více. S klidem na duši lze dle pozitivních referencí spokojených zákazníků doporučit například firmu C-mont, jejíž historie sahá do roku 2004, a jejímž předmětem činnosti je prodej, pronájem, instalace a servis audiovizuální techniky. Klienti této firmy veřejně oceňují zejména:

 • celistvost nabídky poskytovaných služeb (prodej, pronájem, instalace i servis audiovizuální techniky);
 • komplexní řešení na míru (vypracování návrhu a projektových podkladů, soupis stavební připravenosti, realizace, instalace a následný servis);
 • možnost realizace videoprojekcí a pořízení kamerového záznamu s profesionální obsluhou;
 • 15leté zkušenosti;
 • spolehlivost a příjemný přístup profesionálů;
 • nezávislost na konkrétní značce nebo prodejci.