Je káva zdravá?

O tom, zda je káva zdravá či ne se vedou nekonečné debaty. Jisté však je, že se na tom neshodnou ani odborníci. Káva v drtivé většině případů obsahuje kofein. Ten patří mezi drogy zvyšující pozornost a zabraňuje spánku. Jinými slovy to také znamená, že je návykový. Na kávě si skutečně můžete vytvořit závislost. Ovšem je to skutečně tak vážné, jak to vypadá?

káva

Ať už je to jakkoliv, káva patří mezi nejoblíbenější nápoje vůbec. Mnoho z nás si bez ní zkrátka svůj den představit neumí. Šálek kávy patří mezi nejčastější ranní rituály. Pijeme ji proto, abychom byli zvýšili naši pozornost, zrychlili reakce a probudili smysly. S tím jde ale ruku v ruce jeden z problémů – kofein totiž zvyšuje krevní tlak. To může v dlouhodobém měřítku vést k srdečním chorobám.

Často se také říká, že nadměrné pití kávy vede k rakovinám ledvin, jater a slinivky. To však nebylo nikdy spolehlivě prokázáno.

Závislost na kofeinu

Jak poznáme, že jsme závislí na kofeinu? Uvádí se, že tři až čtyři šálky denně jsou ještě v normě. Pokud však pijete, od dvanácti šálků víš, jde již o značně nadměrné množství. Jen tak pro zajímavost, otrava kofeinem nastává po vypití přibližně sto šálků silné kávy.

Abstinenční příznaky se mohou projevovat různě. Často ale přichází nervozita, bolest hlavy, silná vyčerpanost, sklíčenost až deprese… zkrátka vůbec nic příjemného. Aby se ale tyto stavy dostavily je třeba to s kávou opravdu přehánět.

Kvalitní káva

Dopad kávy na zdraví člověka jde také ruku v ruce s její kvalitou. Rozhodně nedoporučujeme kupovat si výrazně levnou kávu. Ta většinou bývá vyráběna kávových extraktů jako instantní.

Skutečně kvalitní kávu poznáme jednoduše. Nejčastěji to bývá pravá zrnková káva složená z vyšší části z kávových zrn Arabica. Taková pak není výrazně hořká, ale spíše sametově jemná s výraznou chutí a úžasnou vůní. Mezi ty nejlepší produkty se řadí například italská káva. Doporučujeme například Vito Grande ze stejnojmenného eshopu s kávou.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-Media.cz

Centrum-Zprávy.cz

Press-News.cz