Jarní bylinky, které s vámi budou s radostí sbírat i děti

Kam zamíříte, když potřebujete doplnit zásobu vitamínů a minerálů? Do lékárny? A nechtěli byste to zkusit jinak? Zadarmo a s lepším účinkem? Vypravte celou rodinu na nejbližší louku a nasbírejte si do zásoby bylinky, které vyléčí každý neduh. Bude to bavit i děti, nebojte. Nebudou otrhávat nudné zelené listy nebo žahavé kopřivy, pro tentokrát jim dovolíte otrhávat kytičky.

Pampeliška

Jestli vám roste na zahradě, určitě byste se jí rádi zbavili. Nedělejte to! Léčivé účinky pampelišky jsou tak všestranné, až z toho jde hlava kolem. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů, povzbuzuje činnost jater, ledvin, slinivky i trávení. Snižuje krevní tlak a podporuje krvetvorbu. Zlepšuje chuť k jídlu. Výrazně napomáhá detoxikaci organismu a posilňuje metabolismus. Pozitivně působí také na pleť, kterou čistí a omlazuje.

Z květů si doma můžete připravit pampeliškový med, resp. sirup, který je výborný pomocník v boji s nachlazením. Bude na něj potřeba 400 květů, takže máte pro děti skvělou soutěž, kdo je nasbírá rychleji ☺

Petrklíč

O prvosence jarní se říká, že je poslem jara. Je skvělým pomocníkem při léčbě dýchacích cest. Účinně ředí hleny, čímž usnadňuje vykašlávání a tlumí kašel. Bojuje s nachlazením, bronchitidou, astmatem i zápalem plic. Tiší bolesti hlavy, pomáhá při léčbě slabších neuróz, migrén a chronické nespavosti.

Pro sebe si z květů petrklíče připravte čaj, pomůže vám vyčistit pleť, odstranit pihy a vyrovnat vrásky. Dětem můžete slíbit výrobu bonbonů, když vám jich nasbírají cca 100g.

Plicník lékařský

Za plicníkem se budete muset z louky vydat trochu mezi stromy, do lesa. Určitě ale neprohloupíte. Pomůže vám při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako kašel, astma, zahlenění nebo zápal plic. Má mírně močopudné účinky, zmírňuje tedy nepohodlné nadýmání z nahromaděné vody. Zvyšuje krevní srážlivost a lidoví léčitelé ho nasazují i při střevních a žaludečních obtížích.  

Z plicníku si uvařte čaj, který vám pomůže zmírnit celou řadu zažívacích a gastrointestinálních problémů, včetně průjmu.

Popenec břečťanovitý

V přírodě roste poměrně hojně, přesto jsme už téměř zapomněli, že jde o bylinu. Má silné hojivé, desinfekční a protizánětlivé účinky. Je močopudný, působí při léčbě ledvinových a močových kamenů. Díky vonným silicím pomáhá při poruchách trávení a nechutenství. Účinně bojuje se záněty horních cest dýchacích a bronchitidou.

Na nejrůznější zdravotní neduhy si z popence uvařte čaj. Na podzimní nachlazení a záchvaty kašle si připravte sirup, na který budete potřebovat přibližně 40g sušené natě.

Sedmikráska

Sedmikráska, lidově husí kvítko, je už od nepaměti považovaná za všestrannou léčivku.  Bojuje s nachlazením, kašlem a zahleněním. Podporuje funkci jater a žlučníku. Účinná je při poruchách trávení a nechutenství. Využijete ji i při jarní očistě organismu. Zevně vám pomůže s vyrážkou, akné i bércovým vředem.

Čaj z květů sedmikrásek si uvařte, když vás bude trápit kašel. 500 květů budete potřebovat na přípravu sirupu, který doceníte při onemocnění dýchacích cest.

Jarem sezóna léčivých bylinek určitě nekončí. V létě jich najdete venku i doma v květináči taky velkou spoustu. Pomohou vám třeba se spáleninami od sluníčka, s bolestmi hlavy nebo s usínáním a kvalitou spánku.