Jak navrhnout funkční a designovou zahradu

Myslíte si, že by zahrada měla být jen funkčním místem pro pěstování ovoce a zeleniny? Zkuste se na zahradu podívat podobně jako na svůj interiér v domě. Poradíme vám, jak ji navrhnout nejen se zaměřením na praktickou stránku, ale také na líbivý design.

Kde začít

Při úpravě exteriéru začněte tam, kde máte pocit největšího nepořádku. Může to být úklid garáže a očista garážových vrat. Stejně tak se zaměřte na příchod do domu, hned na první pohled viditelnou předzahrádku a následně terasy. Nemusíte do své zahrady hned na začátku investovat všechny naspořené finance, začněte pomalými, ale jistými kroky.

Místo před domem

Většinou je místo před domem vidět už od schránky nebo z hlavní ulice. Pokud máte před sekčními garážovými vraty stavební materiál, součástky k autu nebo třeba jen odstavenou popelnici, zbytečně si přidáváte čas se stálým přesouváním. Před garáží, stejně jako na příjezdové cestě by mělo být vždy uklizeno a před domem by se mělo dát pohodlně parkovat.

Stejně tak to platí i o předzahrádce, která by měla lákat nejen ke vstupu do domu, ale klidně i k posezení. Nebojte se v přední části domu naplánovat alespoň jednu lavičku, s pohledem na ulici. Věřte, že vytvoříte nejen designový, ale hlavně také funkční koutek, nejen pro návštěvy.

Terasa v hlavní roli

Vzhled vašeho domu dokreslí upravená terasa. Snažte se ji vybavit praktickým nábytkem, který vydrží i změny počasí. Skvěle se hodí omyvatelný zahradní nábytek. Na terasu umístěte i plastový nebo ratanový box na věci. Do něj schováte podsedáky, ale také konvičku, menší zahradní nářadí a další pomůcky pro práci na zahradě.

Výhled do zahrady

Svou zahradu si naplánujte podle toho, k čemu přesně má sloužit. Chcete pěstovat vlastní ovoce a zeleninu? Kupte nebo si vyrobte vyvýšené záhony, naplánujte si místo pro bylinky a myslete také na dostatečný prostor s trávníkem. Pokud na zahradu nemáte tolik času, zajímejte se o permakulturu, kdy zahradu necháte povětšinou v přírodním stavu. Případně navrhněte záhony i zahradní dekorace bezúdržbové.

Design na prvním místě

Při snaze o design v exteriéru si vyberte originální potisk garážových vrat. Ať už si vyberete dvoukřídlá garážová vrata nebo klasiku v podobě posuvných vrat. Oceníte také dekorace v podobě luceren, solárního osvětlení, případně zahradního jezírka.