Investování do zlata stručně: Kde koupit a prodat?

Kdo by nechtěl mít zlatou cihličku? Investování do zlata však není jenom o hmotné formě. Kde se dá koupit investiční zlato a kde jej prodat? Co je dobré vědět?

Investiční zlato (fyzické zlato) mívá podobu zlatých cihel, slitků a investičních mincí. A obrovskou výhodou je osvobození od DPH, a to podle § 92 zákona o dani z přidané hodnoty, který vychází z evropské legislativy. Cena zlata se vyjadřuje v unci (oz).

Zdroj: kurzy.cz

Kde koupit investiční zlato?

Možností, kde koupit zlato, je mnoho. Ale, jak už to tak bývá, nejsou všichni prodejci seriózní a důvěryhodní. Abyste si pořídili investiční zlato v hmotné podobě, navštivte kamenné prodejny nebo využijte e-shopy. Kamenné prodejny značí serióznost a bezpečnost.

Nabídku investičního zlata najdete i u některých bank. Vybírejte raději společnosti než fyzické osoby. V případě, že nebudete mít zlato doma, zaplatíte poplatky za uchování v bance a za pojištění. Počítejte také s tím, že se platí takzvané prémie. Ty zahrnují výrobní a distribuční náklady a marži obchodníků.

Investiční mince zvolte ty, s nimiž se obchoduje po celém světě. Mezi investory se těší oblibě například:

  • Maple Leaf.
  • American Eagle.
  • Wiener Philharmoniker.
  • Krugerrand.

V Česku zlaté mince vydává Česká národní banka, ražbu obstarává Česká mincovna.

Kamenné prodejny značí serióznost a důvěryhodnost obchodníka

Zlato pořídíte i virtuálně, a to třemi způsoby:

  • CFD – nedostanete fyzické zlato do vlastnictvi, virtuální komoditní trh se děje pouze na burzách v číslech.
  • ETF – investujete do fondu navázaného na zlato, který kopíruje jeho cenu.
  • Opce – cenný papír poskytující možnost za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí.

A pokud vás ani jedna z možností nezaujala, máte možnost zakoupit akcie společností, které se věnují těžbě drahých kovů. 

Kde můžete prodat investiční zlato?

Zlato se označuje za vysoce likvidnírychle přeměnitelné na finanční prostředky, tedy snadno prodejné. Nejjednodušším způsobem, kde prodat investiční zlato, tak pro vás může být prodej nazpět.

Možnosti, jak prodáte investiční zlato:

  • Najdete vlastního kupce.
  • Nabídnete a prodáte bankovní instituci.
  • Prodáte obchodníkovi přes komisní výkup investičního zlata.

Cenu zlata ovlivňují pravidla tržní ekonomiky

Než vložíte svou investici do zlata, diskuze s odborníky je namístě. Nenechte se zlákat myšlenkou, že vám zlato zajistí pasivní příjem. Takhle to nefunguje. Zlato sice patří do relativně spolehlivých a bezpečných investic, ale propady se nevyhýbají ani jemu. Cenu zlata ovlivňují klasická pravidla tržní ekonomiky.

Když americký dolar klesne, cena zlata roste. Rostoucí úrokové sazby zas mohou tlačit cenu dolů a zároveň sílící inflace může působit opačně. Je tak možné pozorovat různé vývojové trendy, které naproti sobě působí.