Hledáte levný způsob přepravy?

Rostoucí ceny pohonných hmot, rok od roku dražší pořizovací cena aut či starosti s náklady na údržbu osobních automobilů – to jsou jen některé z mnoha faktorů, které způsobují, že stále více řidičů upouští od pravidelného ježdění autem a uchyluje se k levnějším alternativám.

Jednou z variant, kterou můžete zvážit v případě, že chcete na cestě z bodu A do bodu B ušetřit, je pak pořízení šikovného pomocníka – elektroskútru.

Co to vlastně je elektroskútr?

Ve spoustě případů byste elektrický skútr či elektroskútr na první pohled ani nerozlišili od klasického skútru fungujícím na bázi spalovacího motoru. Ty hlavní rozdíly totiž najdete až „pod kapotou“ těchto strojů.

Elektroskútry jsou totiž poháněny výkonným elektromotorem, který plně nahrazuje konvenční motor a zajišťuje jak potřebnou energii pro jízdu i na další funkce mopedu.

Ačkoliv tedy při pohledu na elektrický skútr zpočátku nepoznáme hlavní výhody, při samotné jízdě na tomto stroji velmi rychle pocítíme jeho silné stránky, které z něj dělají velmi oblíbenou alternativu k autu či motorce, a to zejména při přesunech na kratší vzdálenosti.

Vlastnosti elektroskútrů

Ekologický dopad

První významnou výhodou, kterou elektrické skútry disponují ve srovnání s dopravními prostředky se spalovacími motory, je jejich dopad na životní prostředí. Díky elektromotoru totiž tyto stroje neprodukují žádné emise, čímž jsou například v rámci městské dopravy vítaným zpestřením, které nijak neškodí okolnímu ovzduší.

Ekonomické parametry

Pokud budeme brát v potaz pouze náklady na elektrickou energii, může nás kilometr jízdy na elektroskútru vyjít na zhruba 8 až 20 haléřů, což je ve srovnání s jízdou autem naprostý zlomek nákladů.

Ani v případě servisu se pak nemusíte obávat vysokých výdajů. Elektrické skútry nepodléhají žádným pravidelným technickým kontrolám či výměně oleje, a vystačíte si tak s běžnou údržbou.

Jedinou náročnou položkou pro váš rozpočet tak zůstává samotný nákup elektroskútru. Zde si v porovnání s mopedy se spalovacím motorem zkrátka trochu víc připlatíte.

Další aspekty

Často skloňovanou vlastností elektroskútrů je jejich dojezdová vzdálenost. Pryč jsou časy, kdy elektrické skútry sloužily výhradně pro cestování po městě, jelikož vyžadovaly dobíjení již po pár desítkách kilometrů jízdy. V dnešní době se již dají sehnat stroje s velmi slušnou kapacitou baterie, která vám v některých případech vydrží až na téměř 150 km jízdy.

Elektroskútr bez řidičáku? Jde to!

Legislativa okolo elektrických skútrů je v rámci Evropské unie stále ještě poněkud mlhavá a nejednoznačná. Kromě státních zákonů a vyhlášek totiž platí i různá nařízení EU, která se s místní legislativou mnohdy rozchází.

Vždy je tedy dobré se informovat z více zdrojů (např. od výrobce, prodejce či orgánů zákona), zdali je pro daný model elektroskútru řidičák nutný či nikoliv.

S ohledem na to, že při jízdě na elektroskútru pak mnohdy nemusíte dosáhnout na rychlost 25 km/h, je za určitých podmínek možné tyto stroje ovládat i bez řidičského oprávnění. U silnějších strojů pak platí, že je vyžadován řidičský průkaz skupiny AM či A1.

Zajímavý výběr elektroskútrů zn. Racceway včetně modelů bez nutnosti vlastnit řidičský průkaz najdete na stránkách výrobce – Motoe.cz.