Bitcoin: Nafouknutá bublina, nebo legitimní investice?

Bitcoin v poslední době plní strany novin a neuplyne snad ani den, kdy by o Bitcoinu na českých informačních serverech nevyšel článek. Rychle zbohatnout prakticky bez práce je velkým lákadlem pro všechny investory do kryptoměn, je ovšem potřeba si uvědomit, že vidina velkého výnosu je vyvážena velkým rizikem.

Virtuální kryptoměna s názvem Bitcoin zažívá nebývalý nárůst. Kde jsou ty časy, kdy měl Bitcoin hodnotu 3 tisíce amerických dolarů a bankovní experti odhadovali, že už dál neporoste. Nejpopulárnější kryptoměna na světě, ale i nadále přepisuje historické tabulky a v posledních týdnech není výjimkou ani nárůst o stovky dolarů za jeden jediný den.

Popularity kryptoměn si všimli už i provozovatelé online casin, takže v současné době nechybí ani herny, kde je možné hrát za kryptoměny. Většinou se stále jedná o Bitcoiny, ale online automaty si můžete zahrát i za Ethereum a další. České právo navíc kryptoměny pořád nepovažuje za peníze, takže je zajímavou otázkou, jaký je vlastně status kryptoměn jako je Bitcoin třeba po novele hazardního zákona. Zde česká legislativa očividně opět poněkud zaspala.

Decentralizované měny jsou zkrátka fenoménem a neustále vznikají další a další. Dokonce i krachující Venezuela plánuje založit vlastní virtuální měnu s názvem Petro.  Pokerový profesionál Dean Nolan zase plánuje na Vánoce rozdat 25 Bitcoinů na potřebné projekty. Zkrátka, kdo aktuálně nefiguruje v kryptoměnách, je považován za outsidera.

Investice do Bitcoinu se ovšem může i přes neustálý růst pořádně prodražit a jedná se tak o vysoce rizikovou investici. Na začátku letošního roku se po zásahu Číny propadla nejpopulárnější kryptoměna o pětinu  své hodnoty během hodiny. Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon dokonce  označil Bitcoin za největší finanční podvod v novodobé historii. Není navíc žádným tajemstvím, že Bitcoin je i hojně využívaný pro praní špinavých peněz a provádění nelegálních transakcí, jako jsou nákupy drog, zbraní a nelze vyloučit, že je pomocí této měny financován i terorismus.

Nic to ovšem nemění na to, že kryptoměny budou v následujících letech skutečně hýbat celým světem. Aktuálně jich jsou stovky a další stále vznikají. Za Ethereum si můžete vylepšovat postavy v online hře, za Zcash si zase můžete koupit elektroniku v e-shopu. Na které nové měně se dá nejlépe zbohatnout vám nikdo přesně neporadí, u všech těchto decentralizovaných kryptoměn je ovšem vždy důležité počítat s vyšším rizikem ztráty.