7 důvodů, proč jsou dřevěné zahradní domky tou nejlepší volbou

V současné době je na trhu velký výběr zahradních domků v různých velikostech, materiálech a barvách. Víte, jaké jsou jejich největší výhody?

Výhody dřevostaveb

Dřevo je přírodní produkt šetrný k životnímu prostředí, který nejen že neuvolňuje žádné škodlivé látky, ale dokonce neutralizuje toxiny ve vzduchu. Mezitím materiál, jako je plast, při zahřívání nejen vydává toxické látky pro člověka, ale také měkne nebo bledne.
Z ekologického a ekologického hlediska nemůže dřevu konkurovat žádný materiál. Lesy jsou neustále obnovovány, takže je minimalizováno poškozování životního prostředí a materiály (odpady) zbylé z procesu výroby chaty jsou recyklovány.

Ve srovnání s kovovými nebo betonovými konstrukcemi jsou dřevěné zahradní domky mnohem lehčí a „pružnější“ při pohybu.
Na stavbu potřebujete rovný podklad, ale vzhledem k jeho lehkosti a plasticitě – podklad nemusí být příliš drahý a pevný. Chata je lehká, takže nemá tendenci se promáčknout a nebojí se deformace podkladu.

Správná montáž a impregnace dřevěného domu zajistí delší životnost domu. Tři věci, které jsou důležité pro každý typ domu: vynikající hydroizolace střechy, suchý základ a kvalitní ochrana stěn impregnací proti vlhkosti a škůdcům.
Dřevo impregnované speciálním nátěrem (s retardérem hoření) je méně hořlavé, proto při zvýšeném nebezpečí požáru volte impregnační materiály, které zvýší požární odolnost domu.


Přírodní dřevo je živé a prodyšné. Jedná se o hygroskopický materiál, což znamená, že dřevěné stěny domu samy regulují vlhkost (budou absorbovat vlhkost a uvolňovat ji do okolí). Mnozí tuto vlastnost připisují nevýhodám dřeva, ale právě tato vlastnost dělá dřevo opravdu cenným. Za přítomnosti vlhkosti se dřevo roztahuje a tím zajišťuje, že se do interiéru domu nedostane žádná vlhkost a v suchém stavu zanechává mezery, které vytvářejí přirozené větrání v domě.

Proč se v dřevěných domcích cítíme skvěle?

Vědci zjistili, že místnost obsahující přírodní dřevo zlepšuje lidem náladu. Dřevěná konstrukce působí v přírodě harmonicky. Dokonale splyne s přírodní, venkovskou nebo zahradní krajinou. Dřevo a jeho výrobky psychicky ovlivňují naše podvědomí – chceme se dotýkat přírodního dřeva, obdivovat jeho jedinečné vzory, užívat si jeho příjemnou vůni. 

Strom vypadá esteticky krásně. Dřevo a jeho výrobky nejsou módou. Jde o přírodní stavební materiál, který byl vždy oblíbený a jeho poptávka rozhodně nebude klesat.Dřevěná konstrukce váží málo (ve srovnání s jinými materiály), takže nevyžaduje drahý základ. Materiály chaty a údržba není nákladná. Jak již bylo řečeno, dřevěný dům ze dřeva sestavíte rychle, čímž ušetříte spoustu drahocenného času. Středně velká zahradní chatka o velikosti 8-10 metrů čtverečních bude trvat asi 1-2 dny.