4 tipy, jak vybrat aku vrtačku

Už půl roku slibujete ženě, že v ložnici přiděláte poličku na knížky? Nebo jste si koupili nový nábytek, který je třeba smontovat? V každé domácnosti je třeba čas od času něco přivrtat a nebo přišroubovat. Právě k tomu nejlépe poslouží moderní aku vrtačku. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

#1 K čemu bude sloužit?

Zamyslete se nad tím, k čemu budete svůj nový nástroj nejčastěji používat. Pokud bydlíte v paneláku a vrtáte dvakrát až třikrát do roka, není třeba vybírat nijak zvlášť složitý a drahý model.

Pokud ale žijete v domě se zahradou a chystáte se opravovat plot, stavit altán či montovat bazén, nespokojíte se jen s jednoduchým modelem.

Aku vrtačka je v dnešní době jedním z vůbec nejoblíbenějších domácích nářadí. Proto je i nabídka na trhu opravdu široká.

#2 Jaký typ akumulátoru vrtačka má?

Akumulátorové nářadí by bylo bez baterie nepoužitelné, takže baterie by měla být první věcí, na kterou se při výběru akumulátorové vrtačky zaměřit. V praxi můžete objevit zařízení se třemi typy baterií – NiCd, NiMh a Li-ion. Mezi jednotlivými variantami jsou značné rozdíly:

  • NiCd: Vrtačky s tímto typem baterie jsou celkem výkonné stroje. Jejich nevýhodou je však těžší hmotnost a samo vybíjející efekt.
  • NiMh: Opět vrtačka se starším typem baterie. Oproti NiCd mají až dvojnásobnou kapacitu, navíc je lze sehnat na nízkou cenu.
  • Li-ion: Nejmodernější baterie z nabídky. Pokud to myslíte s vrtáním a šroubováním vážně, vyplatí se investovat nějaký ten peníz navíc právě do tohoto typu baterie. Vrtačky Li-ion jsou výkonné a lehké, takže vás z nich nebude bolet ruka.

#3 Nepodceňte napětí baterie

Dalším parametrem, který byste při výběru neměli podcenit, je napětí baterie. Akumulátorové vrtačky lze zakoupit s napětím akumulátoru od 3,6 do 20 V.

Laicky řečeno, čím vyšší je napětí baterie, tím vyšší je i výkon vrtačky. Pro běžné práce kolem domu nebo chaty si kupte akumulátorovou vrtačku s napětím alespoň 12 – 14,4 V. Akumulátorové vrtačky s napětím 20 V jsou určeny především pro profesionály.

#4 Počet rychlostních stupňů

Dalším rozhodovacím faktorem při výběru aku vrtačky je počet rychlostních stupňů. Vybrat tu s jedním, nebo se dvěma rychlostními stupni? Vrtačky s jednou rychlostí jsou určeny především pro šroubování. Nižší počet otáček jim nedovolí vyvinout vyšší rychlost. Výhodou je nižší cena.

Dvojrychlostní stroje nářadí slouží k vrtání do měkkých materiálů jako je dřevo či plast. Vysoké otáčky umožnují pracovat s klasickými vrtáky.