Ušetřit peníze. Někdo si řekne „v pohodě“, pro jiné je to nadlidský výkon. My věříme, že s pečlivostí, rozmyslem a trochou plánování to zvládne každý. Představujeme 10 jednoduchých tipů, se kterými se vám podaří srazit měsíční výdaje klidně o tisícikoruny.
Dali jsme dohromady jednoduché finty, se kterými je šetření v pohodě. Nemusíte je používat všechny. Ze začátku si vyberte třeba jen ty, které dokážete praktikovat nejsnadněji. Nápady, jak ušetřit, jsme seřadili od jednoduchých každodenních, po sofistikované.
1. Dejte si pozor na spotřebu energií
Sami víte, že byste to měli dělat, ale někdy prostě neděláte. Zhasínat po sobě, zbytečně nepřetápět byt, nenechat téct vodu při čištění zubů… Jsou ale i další triky, jak omezit náklady za energie. Vodu na těstoviny nebo brambory ohřejte nejprve v rychlovarné konvici, pravidelně odmrazujte mrazák a zbytečně nenechávejte nabíječky jen tak v zásuvce.
2. Připravujte si jídlo sami
Jezení „venku“ je nesmírně nákladné. Každý oběd v restauraci nebo bistru, každá snídaně v pekárně cestou do práce a každá káva s sebou stojí mnohem více, než když si stejnou věc připravíte doma a vezmete s sebou. Stojí to sice více času, ale také mnohem méně peněz.
3. Choďte pěšky
Máte-li možnost, preferujte pěší chůzi před placenou dopravou. Pokud nejezdíte tak pravidelně, že by se vám vyplatilo koupit si dlouhodobou jízdenku, vyhněte se MHD úplně. Dvě tři zastávky v pohodě dojdete, ušetříte, a ještě uděláte něco pro své zdraví.
4. Nakupujte s rozmyslem
Trochu to navazuje na předchozí bod. Předem si naplánujte, co chcete kdy jíst a podle toho uskutečněte nákup. Vyhnete se tak zkažené zelenině nebo ztvrdlému pečivu, které budete muset vyhodit. Pokud si svůj nákupní plán předem sepíšete a budete se ho pevně držet, vyhnete se také „uklouznutím“ na lákavých akčních nabídkách.
5. Udělejte si rozpočet
Zní to jako největší nuda, ale finanční plánování přináší ohromné výsledky. Nejprve sledujte své výdaje. Nemusíte si psát každou položku, stačí mít obecné kategorie jako jídlo, doprava, bydlení… Pomoct může i mobilní aplikace. Při plánování nejprve vyřešte pevné výdaje a potom redukujte flexibilní položky.
6. Šetřete rovnou
Peníze, které dáte stranou hned potom, co přijdou na účet, nemůžete utratit. Tahle varianta je záchrana pro lidi, kteří se nepřinutí dodržet finanční plán. Rozpočet ale využijte k tomu, abyste věděli, jakou částku zašít do slamníku. Nebo raději poslat na spořicí účet.
7. Objevujte krásy tuzemska
Pokud potřebujete pro pocit dovolené někam vyrazit, omezte se na Českou republiku, případně třeba Slovensko. Cestování do zahraničí je totiž neprakticky drahé: letenky, hotely, nehledě na zahraniční ceny jídla a zážitků. Naše země toho má přitom k cestování tolik co nabídnout.
8. Přejděte na levný tarif
Jestliže nevyužijete naplno mobilní tarif, který si aktuálně platíte, přejděte na levnější variantu. Platíte si 10 GB mobilních dat, ale měsíčně spotřebujete jen 3? Máte 100 volných minut, ale všechno řešíte textovkami? Nemá smysl platit za služby, které nepoužíváte.
9. Konsolidujte půjčky
Máte-li aktuálně více úvěrů, spojte je do jednoho. Umožní vám to nastavit si novou výši splátek a dobu splatnosti. Konsolidováním půjček navíc často získáte mnohem výhodnější úrokovou sazbu. A lepší úroky znamenají ušetřené peníze.
10. Online nákupy jedině s cashbackem
Nákupy na internetu jsou pohodlné, ale často svádí utrácet více, než byste chtěli. Mohou vám ovšem pomoci také bez práce ušetřit. Cashback portál Tipli vás totiž za každý nákup, který začnete na jeho webovkách, odmění. Doslova vám vrátí zpět několik procent z ceny nákupu. Podělí se s vámi totiž o provizi od partnerského e-shopu.