Zatočte se suchou pletí. Víme, jak být zase krásná!

Snažíte se ze všech sil, ale spíše než zlepšení cítíte, že je vaše pleť stále sušší. Svléknete se snad jako had? To jistě ne, jen jste zřejmě nedodržela pár základních pravidel, pomocí kterých se lze nepříjemných pocitů zbavit. Chcete-li, aby vaše pokožka vypadala zdravě jako dříve, musíte se o ni příkladně postarat. Prozradíme vám, co zabírá, a na co si dát pozor.

Zatímco pro někoho je suchá pleť samozřejmá, jiného překvapí, protože nikdy předtím problém neměl. Důvodů, proč kůže ztratí optimální vlastnosti, je velmi mnoho a v krajním případě může nadměrná dehydratace souviset s vážným onemocněním. Takže pokud si nejste jistá a máte strach, raději si rovnou zajděte k lékaři. Pravděpodobně vás však ujistí, že jste jen podcenila pravidelnou péči.

Suchá pokožka se vyznačuje ztrátou pružnosti. Kůže obvykle hrubne, může být zarudlá, tvoří se na ní šupinky a v horším případě praská. Největší sklon k ní mají lidé trpící atopickým ekzémem a starší osoby, ale v praxi se se může objevit u kohokoliv – ať už v důsledku nemoci nebo výrazných klimatických změn. Čas od času se nadměrným vysoušením potýkají i lidé, kteří po většinu roku bojují s opačným problémem, tedy s matnou pletí.

Kůže je největší orgán a chrání tělo před škodlivinami z venkovního prostředí. Dostává tedy pořádně zabrat a nám nezbývá, než o ni pečovat a udržovat ji v dobré kondici. Značně se na ní projevují teplotní výkyvy, v jejichž důsledku může snadno dojít k narušení přirozené kožní bariéry, podráždění a zvýšené citlivosti. Především v zimě se proto na pokožce objevují sušší místa bez přirozeného lesku. Kromě hydratace je proto vhodné kůži zajistit i dostatečné promaštění.

3 důležité kroky ke krásné pleti

1. krok: Zkraťte mytí a vyhýbejte se horké vodě

Pokud máte ráda relaxaci v horké vaně, raději si najděte jinou formu odpočinku. Horká voda pleti nesvědčí, mnohem lepší je sprchování vlažnou vodou. Podle odborníků je vůbec lepší se častému kontaktu s vodou vyhýbat.

2. krok: Používejte kvalitní přípravky s vhodným složením

Přiznejte se – čtete někdy seznam ingrediencí na zadních stranách kosmetických přípravků? Vsadíme se, že na poličce najdete spoustu produktů s obsahem alkoholu a dalších látek, které suché pokožce nijak neprospívají. Vhodné není ani klasické mýdlo či sprchový gel – mnohem lepší jsou přípravky určené pro majitele suché pleti a atopiky. Například dermatology doporučovaná řada kosmetiky Atoderm od BIODERMY.

3. krok: Změňte jídelníček

Příčinou vysoušení pokožky může být i nevhodně složený jídelníček bez obsahu důležitých živin a vitamínů. Ujistěte se, že konzumujete dostatek potravin bohatých na vitaminy A a E, zdravé tuky a minerální látky (především selen, zinek a jód). Pokud si s úpravou stravy nevíte rady, zeptejte se svého lékaře nebo se inspirujte na webu.