Vyvarujte se nebezpečí mikrospánku!

Čeká vás dlouhá cesta za volantem? Připravte se teoreticky na všechny projevy mikrospánku a přemozte ho dříve nž on vás.

Doslova pár vteřin, které vám mohou navždy změnit život. Největší nebezpečí dlouhých cest. Důsledek únavy a monotónní činnosti. To je mikrospánek. Největší strašák řidičů jedoucích stovky kilometrů, ať už b rámci profese či na dovolenou.

Mikrospánek je nejlehčí formou spánku a podle lékařů trvá 3-15 vteřin. K mikrospánku jsou nejnáchylnější lidé, kteří trpí poruchami spánku a mladí jedinci s tendencí přeceňovat své síly.

Při delších trasách proto za volant usedněte jen po dostatečně dlouhém a kvalitním spánku! Zabráníte tak tragickým následkům a zachráníte život nejen sobě, ale i ostatním pasažérům.

Sledujte a poznejte příznaky!

  • Svalové uvolnění

Tento příznak je hlavním viníkem nehod! Unavené tělo začne postupně uvolňovat svaly a mnoho řidičů v úleku při procitnutí z mikrospánku strhne volant často i do protisměru.

Tělo totiž zaktivuje svaly postupně, nikoliv všechny najednou a právě to způsobí nebezpečné trhnutí volantem.

Cítíte, že se začínáte neobvykle hrbit nebo klesat v sedačce níž než jste zvyklí? Zbystřete a co nejdříve si udělejte přestávku, případně se vystřídejte s druhým řidičem.

  • Rozmazané vidění

Dění okolo vozu na cestě sice sledujete, ale zcela úplně ho nevnímáte.  Uvědomujete si věci, které jste minuli, se zpožděním nebo vás spolujezdec upozorní na něco podstatného, čeho jste si ani nevšimli?

Nemáte se s kým vystřídat v řízení vozidla? Zajeďte na nejbližší odpočívadlo! Schovejte se s autem do stínu, sáhněte po cestovním polštářku a na nějakou dobu se prospěte.

  • Úlek při běžné situaci

Jízda ve večerních hodinách a náhlá změna osvětlení při vjezdu do tunelu ve vás vyvolá úlek? Rozsvícení brzdových světel na vozidle před vámi způsobí škubnutí celým tělem?

Opět zastavte na nejbližším možném místě a dejte si dostatečně dlouhou přestávku!

  • Více stresu než obvykle

Podobně je to i u situací, které jsou třeba jen mírně stresující. Předjíždíte kamion na dálnici v místě zúžení?  Nadměrná únava tento stres zesiluje. Cítíte se v podobných situacích více nekomfortně než obvykle? Zamiřte na nejbližší odpočívadlo!

Zabraňte mikrospánku! | Picaso-m.cz