Vybíráme dveřní kování

Máte vybrané dveře a zbývá vám zvolit kování? Výběr nemusí být tak snadný, jak možná čekáte, vždyť jak se zorientovat mezi stovkami modelů? Dveřní kliky, rozety, bezpečnostní kování, vše z mnoha materiálů, v různých odstínech a tvarech… Většinou chceme mít kování u všech dveří v podobném stylu a důležité je, jaký styl to má být.

Jaký design se vám líbí?

Ujasnit byste si měli, zda se vám bude hodit spíše zdobené kování, moderní jednoduché tvary, retro styl nebo kování s patinou. Barvou by mělo ladit se dveřmi a futry. Kromě designu bychom ale neměli zapomínat na důležité technické parametry.

Znáte potřebnou rozteč kování?

Dveřní kování musí v první řadě sedět na vaše dveře, a to svou roztečí. Roztečí se rozumí vzdálenost mezi osou, kolem které se otáčí klíč v zámku a osou, kolem které se otáčí klika. Uvádí se v milimetrech. Než se vypravíte kování kupovat, musíte tuto rozteč znát, nejčastější jsou rozteče 92 a 72 mm. Toto se týká kování štítového, v případě rozetového kování nejste nijak limitováni.

kování

Kování rozetové a štítové

Štítové kování zakrývá v jednom svém kuse otvor pro zámek i pro kliku. U rozetového kování je určena pro kliku i zámek vlastní rozeta. Pokud vybíráme dveře na WC nebo koupelny, bude vhodná rozeta s WC pojistkou.

Klika levá a pravá

Toto rozdělení ale není poslední. Další je na levou a pravou kliku. Jako pomůcka poslouží to, že pokud stojíme proti hraně přiotevřených dveří, levou rukou vždy uchopíme levou kliku, pravou zase pravou kliku. I dveře jsou levé či pravé. Řídí se to umístěním pantů v zárubních. K orientaci tedy poslouží ta strana dveří, ze které jsou vidět panty. Klika, nebo koule? U varianty, kdy je z jedné strany klika, a ze druhé otočná koule, musíte vybrat kování kompatibilní s orientací dveří. K levým dveřím tedy kování levé a naopak.

A co bezpečnostní kování?

Rozhodneme-li se pro bezpečnostní kování, je před námi další výběr. Vyrábí se totiž v několika bezpečnostních stupních. Především musí takové kování splňovat standardy deklarované bezpečnostní třídy dle normy ČSN P ENV 1627. Rozlišujeme bezpečnostní kování čtyř tříd: „jednička“ je základní ochrana, „čtyřka“ velmi vysoká ochrana.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Novinky-Zprávy.cz   

Tiskové-zprávy.eu     

Aktualitycz.cz