Síla oranžové barvy

Naše tělo je stimulováno a povzbuzováno některými barvami a jinými zase uklidňováno a uvolňováno. Barvy mohou být hojivé, ale také škodlivé. Činnost lidského těla je neustále ovlivňována a měněna barvami, které nás obklopují. Barva má vliv mentální (rozumový) i emoční, neboť pracuje na nejnižší úrovni. Mění naše nálady, pocity a také to, jak nás vnímají ostatní. Pojďme se dnes podívat, jak na nás působí barva oranžová. 

Hned na úvod musíme určitě uvést, že oranžová barva má nesmírný význam v duchovní oblasti. Využívá se již od nepaměti při náboženských obřadech. Pro Číňany a Japonce představuje současně barvu lásky a štěstí, zatímco oranžová roucha buddhistických mnichů symbolizují pokoru. Na některých obrazech s Rajskou zahradou je na Stromu poznání zobrazován pomeranč místo jablka. 

Oranžová je radostná barva. Osvobozuje a uvolňuje emoce, zmírňuje pocity sebelítosti, nedostatku sebevědomí a neochoty odpouštět. Povzbuzuje mysl, obnovuje zájem o život – je to skvělé antidepresivum. Psychologicky si oranžovou barvu spojujeme s teplem, bezpečím, tvořivostí, zábavou, radostí, humorem a nezávislostí. Z hlediska naší duševní pohody a zdraví je oranžová barva známa svým povzbuzujícím vlivem na pohlavní orgány a má velmi prospěšný účinek na zažívací trakt. Také posiluje imunitní systém, včetně sleziny, plic a slinivky břišní. Působí i na oběh tělních tekutin.

Barvy v bytě

Ze všech barev ve spektru je oranžová jediná teplá a živá barva, která je schopna přizpůsobit se mnoha různým mezinárodním stylům. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, je překvapivě praktická při míchání s jinými barvami – mnoho neutrálních barev vypadá pěkně spolu s oranžovou. Skvěle ji doplní např. dveře Hanum v dekoru javor, které slouží nejen jako dveře, ale zároveň i jako věšák. Na výklopné háčky umístěné v lištách snadno pověsíte kabát, kabelku nebo třeba vak s hračkami. Nosnost jednoho háčku je 10 kg a v jedné liště můžete mít zabudovány až 4 háčky. (Sapeli)

Oranžová je příjemná barva v praktických místnostech jako je kuchyně a dětský pokoj, avšak pro ložnici je již příliš výrazná. Oranžová je teplá a přátelská a stejně jako žlutá, má schopnost potlačit nepořádek. Podobně jako červená, i oranžová barva na sebe upoutává pozornost – jako první na ni padne náš zrak a ostatní barvy jsou tak zatlačeny na pozadí. 

Jak to máte s oranžovou vy? Jste jejími fanoušky, nebo se jí raději obloukem vyhýbáte?