EET-jak si s ní české e-shopy poradili

Čeští e-shopaři měli od začátku roku často plnou hlavu EET. O elektronické evidenci tržeb se čile diskutovalo na různých fórech, například i na facebookové skupině pro majitele internetových obchodů.  Mnoho z nich mělo i dost jasný názor a nebývalo daleko od stěžování a nadávání. Zároveň čekali do poslední chvíle, že se něco změní, nebo dokonce povinnost EET bude zrušena.

Někteří, zejména menší e-shopaři, vyřešili problematiku s elektronickou evidencí, velmi jednoduše: zrušili možnost on-line plateb nebo osobní odběry. Avšak jejich počet nepřesáhl 5 % z těch, co takovou službu už předtím nabízeli. „V médiích se často hovořilo o tom, že většina e-shopů on-line platby nebude již nabízet. Ukázalo se, že k masivnímu rušení nedošlo, ke konci ledna je nabízelo 8,7 % internetových obchodů. Před zavedením EET, se zhruba 5 % z nich od on-line plateb odklonilo. Je nutné mít na paměti, že tento druh platby výrazně zlepšuje uživatelský komfort nakupujících, a proto další pokles neočekávám. Spíše se domnívám, že až opadne určitá hysterie kolem EET, získá opět na popularitě. Od začátku roku naopak došlo k šestinásobnému nárůstu uživatelů, kteří zavedli pro své zákazníky možnost platby Twisto. Ač se jedná o druh on-line platby, nespadá do povinnosti evidence tržeb. Tak razantní nárůst v tak krátkém časovém období jsem za své působení ještě nezažil,“ komentuje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Samotné řešení EET pak mnoho e-shopařů získala přímo do svého poskytovatele služeb, takže je to ve výsledku nic nestálo, případně si platí měsíční paušál. Někteří podnikatelé však svůj internetový obchod museli připravit mnohem více, problematičtější přechod na EET měli zejména majitelé e-shopů na míru nebo ti, co využívají opensource.

Koncem dubna mělo 90 % e-shopů, na něž se povinnost zavést EET vztahuje, nějaké řešení. Přitom podle dat z 1. března elektronickou evidenci tržeb mělo vyřešenou jen 50 % všech majitelů internetových obchodů. Je tedy zřejmé, že e-shopy jsou na elektronickou evidenci tržeb již napojeni a fungují bez problému.