Máte před sebou pracovní pohovor? Dejte si pozor na správnou řeč těla!

Před pracovním pohovorem jste si jistě už připravili odpovědi na nejčastěji pokládané otázky, máte připravený vhodný outfit a říkáte si, že teď už vás nic nemůže připravit o vaši vysněnou práci. Přesto se může stát, že i při těch nejlepších odpovědích a dokonalém životopisu si vás personalista nakonec nevybere. Může za to špatná řeč těla. Jde to ale využít i naopak – zajistit, aby vaše řeč těla mluvila ve váš prospěch!

Podání ruky a oční kontakt

Neverbální komunikací předáváme svému okolí více informací, než si uvědomujeme. A to platí i při pracovním pohovoru. Pozor si dejte na podání ruky – rozhodně by se nemělo jednat o všem dobře známou leklou rybu, ale ani byste druhému neměli ruku zbytečně drtit. Nejvhodnější je krátký pevný stisk ruky, který spojíte s upřímným úsměvem a očním kontaktem. Oční kontakt se snažte dodržovat v průběhu celého pohovoru, a to se všemi přítomnými. Nehypnotizujte však personalistu pohledem, vždy po několika vteřinách se zahleďte jinam a pak se vraťte k očnímu kontaktu, jako kdybyste se bavili se svým blízkým kamarádem, kterého se zájmem posloucháte.

Pozor na přehnané a rychlé pohyby

Až se posadíte na židli, nehrbte se a snažte se na židli moc nevrtět. Narovnejte se, můžete se mírně předklonit a ukázat tak své zaujetí pro daný rozhovor. A i kdybyste k tomu měli jakkoliv velké nutkání, nekřižte ruce na hrudi – to je naopak jasným znakem uzavřenosti a odmítavého přístupu. Pokud jste zvyklí své promluvy doprovázet gesty, dejte si pozor, abyste negestikulovali až moc, abyste například neshodili něco na stole nebo se personalista nemusel bát, že mu v zápalu nadšení vypíchnete oko. Neustálé žmoulání oblečení, natáčení vlasů na prst nebo bubnování prsty po stole jsou jasné znaky nervozity, které vám rozhodně plusové body nepřidají. Abyste se jim vyhnuli, raději si položte ruce volně do klína nebo na opěrku židle.

Pár rad na závěr

Pro co nejlepší udržení kontroly nad svou neverbální komunikací se snažte zachovat klid. Dorazte na místo o několik minut dříve, ať se můžete dostatečně připravit. Pokud nejsou pohovory zrovna váš šálek čaje, netrénujte si je dopředu například se svými kamarády, kteří vám dají zpětnou vazbu. Když už budete mít pohovor předem zažitý, bude pro vás snazší ho pak zopakovat naživo. Pokud nemáte známé, kteří by vám byli ochotní pomoci, můžete si natrénovat odpovědi na otázky před kamerou a pak kriticky zhodnotit svou řeč těla a to, jak na vás vaše vystupování působí, dodává ing.Šťastná ze společnosti 123jobs Media, provozovatele oblíbených náborových portálů v České republice a zahraničí.

Motivační dopis

Hledání práce