Jak vybrat praktické obytné auto?

Mít obytný vůz, který by vám dělal společníka na cestách za dobrodružstvím, je snem mnoha nadšených cestovatelů. Pokud však vybíráte svůj první obytný vůz, měli byste věnovat pozornost následujícím řádkům, abyste zvážili opravdu všechno a vůz vám ve všech ohledech vyhovoval.

V kolika lidech s ním budete cestovat?

Počet osob, které potřebujete v obytném autě usadit nebo uložit ke spánku je základním ukazatelem. Pokud budete cestovat ve dvou nebo čtyřech dospělých osobách, je vhodné volit polointegrovaný či plně integrovaný vůz, který nabízí buďto rozkládací lůžko v obytné části vozu nebo postele v zadní části vozu. V případě, že budete cestovat s malými dětmi udělá jim radost vůz typu alkovna, kde je spaní umístěné nad kabinou řidiče.

Kromě již výše zmíněných obytných vozů by vás mohl zaujmout i vůz s obytnou vestavbou. Ten bývá levnější, a navíc jej můžete lépe uzpůsobit vlastním potřebám ohledně prostoru na spaní, ale i úložného prostoru.

Délka a váha vozu

Důležitým ukazatelem, na který řada lidí při výběru prvního obytňáku zapomíná je jeho váha. Překročení váhy 3,5 t vás totiž zařadí mezi vozy, které musí platit mýtné a na řadu míst mají i zákaz vjezdu. Volte tedy raději lehčí modely. Nejinak je tomu s délkou, sice s delším vozem získáte prostor navíc, ale ovládání je s každým centimetrem složitější.

Jakým obytným vozům byste při výběru měli věnovat pozornost?

Na trhu je nespočet značek obytných vozů, které by vás mohou zaujmout, ale je tu pár modelů, které trochu vystupují z davu a stojí za zmínku.

Peugeot Boxer

Na uvedení tohoto modelu na český trh se čekalo a nikdo nebyl zklamán. V rámci tohoto modelu si můžete vybrat z různých způsobů řešení koupelny, lůžka, úložného prostoru či otočných předních sedadel. Fantazii se meze nekladou ani v případě obytného automobilu.


Kalkulátor pro nejlevnejší pojištění auta. Najděte to nejvhodnější pojištění v řádu minut!


Volkswagen Grand California

Opravdovým unikátem mezi obytnými automobily je Volkswagen Grand California, který si můžete zvolit ve dvou různých délkách, a to 600 nebo 680 cm. Díky tomu získáte dostatek prostoru i pro cestování ve více lidech. Vozy Volkswagen Grand California jsou vždy vybaveny lůžky pro 4 osoby, a to ve formě prostorné manželské postele a dvou paland. V modelu VW Grand California 680 je pak postel umístěna podélně, aby poskytla ještě více komfortu.

Samozřejmostí je plně vybavená koupelna, dostatečný prostor na vaření, ale i obývací pokoj, kde se můžete věnovat svým blízkým nejen za deštivého odpoledne. Velmi vás pak překvapí jízdní vlastnosti tohoto modelu, které se více podobají osobnímu vozu než mnohdy nešikovným dodávkám.

Rimor BLUCAMP SKY 71 RENAULT MASTER

Klasikou mezi obytnými vozy je pak tato alkovna, kterou oceníte zejména při cestování s malými dětmi. Právě pro ně je tento prostor velmi přitažlivý a působí na ně jako takový bunkr, kam se mohou schovat.