U výstavby nových budov, ať už jde o komerční, nebo bytové domy a rodinné domy je myšleno na jejich zateplení. U starších budov, které zateplené nejsou, je nutné jej provést, pokud chceme ušetřit na vytápění a bydlet ekonomičtěji.
V případě, že na zateplení povoláte společnost, která se touto činností zabývá, sama se o vše postará, na vás bude pouze zvolit, jak tlustý tepelný materiál chcete použít a z čeho bude zhotoven. Pokud budete práci provádět sami, je důležité vědět, co budete potřebovat.
Pro získání zateplené fasády budete potřebovat především tyto základní prvky:
- Izolant – zateplovací systém o patřičné tloušťce
- Profily a příslušenství pro zateplovací systémy
Zkontrolujte si kalkulátorem, zda volíte správný druh profilů a hmoždinek
Sice je dobré, když máme k ruce pomocníka jež už má zkušenosti se zateplováním fasády, ale zvládnete to i sami. Většina firme, jež dodává systémy stavebních profilů poskytuje ke stažení na svých webových stránkách kalkulátory, jež vám potvrdí, zda je vámi zvolený typ desek v kombinaci s počtem hmoždinek (v závislosti na výšce budovy, její polohy…) a jejich rozložením vhodné. Taktéž vám např. zobrazí názorné zobrazení rozmístění hmoždinek pro okrajové oblasti fasády i pro vnitřní oblasti fasády.
Jak správně na montáž profilů?
Jestliže máme nakoupeno vše potřebné, můžeme se pustit do práce. Profilů budete používat vícero, zde jsou návody, jak s nimi pracovat, podle toho, k čemu a kde jsou určeny:
Zakládací profil přiložíme ke zdi, srovnáme podle vodováhy do roviny a vyznačíme tečky, kde vyvrtáme otvory na hmoždinky. Otvory vrtáme bez příklepu – u dutinových cihel, abychom nerozbili přepážky uvnitř cihly. Rozmístění zarážecích hmoždinek s hřibovou hlavou by mělo být vzdáleno 30 – 50 cm. Hmoždinky zasunujeme otvorem v profilech do dostatečně hlubokých čistých děr v cihlách. Po zatlučení ocelového trnu do hmoždinky zajistíme ukotvení profilu.
Jestliže je zdivo nerovné, použijeme vymezovací položky, které zabezpečí nepoškození – deformaci profilu. Ke spojování zakládacích profilů k sobě, použijeme spojky sokolových profilů.
Více rad pro kutily na www.koumak.cz
Pokud potřebujete rohový zakládací profil, zhotovíte jej tak, že jej ve středu z každé strany rozříznete v úhlu 45 stupňů. Naříznutou část ve tvaru pravoúhlého trojúhelníku ulomíte a ohnete profil do pravého úhlu. Strany, které vzniknou spojíme spojkou sokolových profilů.
Poté můžeme na zakládací profily nasadit okapnici s tkaninou. Ta zajistí odolné a vzhledově hezké napojení omítky na zakládací profil. Zároveň zajistí dostatečný a správný odkap stékající dešťové vody. Okapnici s tkaninou nasadíme a upevníme oboustrannou lepicí páskou na základní profil. Následně můžeme zasunout do zakládacího profilu izolant, na němž už máme nanesené lepidlo a nalepíme ho na zeď. Na přední část izolantu naneseme stěrkovou maltu asi do výše 10 cm od spodní hrany a do ní zatlačíme výztužnou síťovinu profilu, kterou provážeme s výztužnou síťovinou pro plochu. Maltu, jež je vytlačena přes tkaniny uhladíme hladítkem do roviny.
V příštím článku se podíváme na vkládání rohových a ukončovacích profilů.