Site icon In In

Autem na dovolenou. Co v autě před cestou zkontrolovat

Dovolená či výlet vlastním autem je pro mnoho lidí naprostý základ a svoboda. Nemusejí se nikde mačkat, na nikoho čekat ani být odkázáni na jízdní řád. V předcestovním stresu je však snadné zapomenout na mnoho věcí, včetně kontroly auta, zda je na dlouhou cestu v pořádku. Co vzít v potaz a na co se zaměřit, aby cesta proběhla bez problémů?

Dlouhé mnohahodinové cesty mohou být pro plně naložený osobní automobil velkou zátěží. Automobil s platnou STK by sice měl být schopen dojet na dovolenou a zpět, ovšem před každou náročnější cestou je vhodné auto podrobit kontrole, alespoň vlastním okem. 

Zkontrolovat kola, pneumatiky a jejich ojetí, autožárovky, dolít olej a kapalinu do ostřikovačů a další úkony. Mnoho řidičů má před cestováním zájem o profesionální prohlídku vozu a ptá se, jak dlouho trvá evidenční kontrola

Evidenční kontrola však s opravami případných poruch nemá co do činění. Jedná se o prosté srovnání aktuálního stavu vozidla s údaji uvedenými v technickém průkazu. Evidenční kontrola přichází v úvahu při prodeji a přepisu auta, jinak před cestami na dovolenou nemá opodstatnění. 

Dálniční známka 

Podstatnou součástí předcestovní kontroly je dálniční známka. Ta je u delších cest nezbytností. Zejména pokud řidič netouží strávit dlouhé hodiny jízdou po okresních silnicích. Je proto důležité ověření platnosti dálniční známky

Evidenční kontrola je pouhé fyzické posouzení stavu vozidla. Bez oprav a zásahů. 

Dříve bylo možné koupit dálniční známky s platností pouze od začátku do konce kalendářního roku. Od doby, kdy je možné si začátek platnosti známky určovat sám, jde však o starost navíc. Ověření lze ovšem jednoduše provést online, stačí k tomu jen SPZ vozidla a stát registrace. 

Při cestách do zahraničí je nutné se předem informovat o povinnosti známek na dálničních úsecích daného státu, případně o povinnosti hradit mýtné. V jednotlivých zemích se pravidla liší. 

Autolékárnička 

Dle silničního zákona má každé auto povinnost být vybaveno platnou autolékárničkou. Lékárnička do auta je často žádána k nahlédnutí při policejních kontrolách a za její absenci, neúplnost či prošlou platnost padají pokuty. 

Obsah autolékárničky je definován v zákoně. Po expiraci autolékárničky není nutné neporušený obsah vyhazovat. 

Autolékárnička – platnost je stanovena na čtyři roky. Lékárny prodávají kompletní autolékárničky se všemi povinnými komponenty a za rozumné peníze, není proto nutné složitě skládat lékárničku vlastní. Řidič tak ušetří čas i finance.

Autolékárnička je součástí povinné výbavy v České republice, mezi jejíž další části patří výstražný trojúhelník, reflexní vesta, rezervní kolo nebo pomůcky na opravu (lepicí sada), klíč na kola a zvedák. Opět platí, že v jednotlivých zemích se povinná výbava liší.  

Exit mobile version